Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#cnc #frezarka

Jestem totalnie zielony w tym temacie więc jak coś to z góry sorki za głupie pytania. Chcę zacząć przygodę z CNC, nauczyć się jak działają takie maszyny, jak się programuje, obsługuje itd. Myślałem aby zacząć od taniego chińczyka ale chciałbym aby nie było to totalne gówno które tylko w drewnie albo plastiku zrobi. Budżet to około 3000 zł. Chciałbym 4 osie, ten uchwyt tokarski wydaje się bardzo przydatny. Obecnie coś tam frezuję na starej ręcznej maszynie i docelowo może kiedyś w ramach działalności zainwestuję w profesjonalną maszynę. Ale na razie nie chcę wydawać kilkudziesięciu bądź kilkuset tysięcy na maszynę, której nawet nie będę umiał obsłużyć. Także pytam Szanownego Państwa czy mogą coś w tym budżecie polecić. Jak pisałem wcześniej aby była 4 oś, stół może być około 30x40 nie musi być większy. Jakby była możliwość chłodzenia to też spoko.

Dlaczego chcę w to iść? Obecnie robimy elektrodę miedzianą na drążarkę i wszystko na ręcznych posuwach i przekładniu różnych uchwytów, stołów obrotowych itd. co jest dosyć irytujące i skomplikowane. Dlatego poszukuję czegoś co da rade robić w miedzi i aluminium, bo w tym budżecie to chyba mogę zapomnieć, że nawet w zwykłej stali coś da się wyfrezować. Na co zwracać uwagę, bo nie mam pojęcia jak odróżniać te chinczyki na necie. Do miedzi i aluminium moc 500W wystarczy? Rozumiem, że można nawet po skosie płaszczyzny frezowac tylko trzeba odpowiednią prędkość obrotową dobrać i mały posuw/krok narzędzia?

Ma ktoś jakieś doświadczenia, może konkretne modele polecić? Albo napisać na co zwracać uwagę odnośnie moich potrzeb?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
  • 3