Wpis z mikrobloga

#fotografia #aparat

Czy ktoś zainteresowany fotografią mógłby mi doradzić, mając do wyboru Canon EOS 6D i EOS 80D, który wybrać?
Prawie 10 letni FF, czy jednak pójść w nowszego ASP-C? 6d co ciekawe ma mniejszy przebieg(25k vs 35k). Mam obawy, że był używany do filmowania, bo wątpię, że używał go dziadek tylko do kościoła w niedziele :/ Za 80d przemawia odrobine mniejsza cena body i obiektywów. Dodam jeszcze, że dopiero zaczynam przygodę z fotografią.
  • 13
@chin780424: Moim zdaniem 6D. To bardzo dobre body i ma użyteczne wysokie wartości ISO. Dobre kolory. No i FF. Używane szkła na FF nie muszą być drogie. Jest kilka klasyków, które warto posiadać. No i pewnie kupisz sobie kiedyś jakąś „elkę”. Na Twoim miejscu tak bym wybrał.
@chin780424: 6D do filmu to tak średnio się nadaje... no chyba, że ktoś jest masochistą.. 1 centralny podwójnie krzyżowy AF.. tylko ;)

patrząc po specyfikacji 6D, kupił to jakiś wannabe fotograf, który się zapalił na pełną klatkę, żeby po jakimś czasie szmyrgnąć w kąt (m.in. z uwagi na ten AF).
@miauczar: Z tego co wiem w lustrzankach podczas filmowania migawka otwiera się i zamyka tylko raz, więc praktycznie nie jest to liczone do przebiegu (przebieg to liczba otwarcia się migawki). Jednak na matryce cały czas pada światło i ona pracuje. Tak więc filmowanie nawet mniej zużywa samą migawkę(która ma żywotność w okolicach 100k - 300k zazwyczaj), ale matryca jest cały czas eksploatowana, a to może się przełożyć na martwe piksele. Problem
jakiś wannabe fotograf, który się zapalił na pełną klatkę, żeby po jakimś czasie szmyrgnąć w kąt (m.in. z uwagi na ten AF).


@Gippo86: Nie orientowałem się czy w tamtych latach było coś lepszego do filmowania. Dzięki za info!
@Gippo86: A jeszcze mam pytanie odnośnie średniej żywotności migawki. Oba aparaty posłużą mi przez dłuższy czas, z tym że 6d jednak troszkę dłużej? Informacja o żywotności migawki z tej stronki odrobinę przeraża, ale to chyba tylko ze względu na małą ilość danych podanych przez użytkowników. W poprzedniku 70D średnia żywotność migawki według tej stronki to już 60 tyś. Canon podaje około 100 tyś., jeśli się nie mylę.
@bauagan: Około 2k. No chyba, że trafi się coś naprawdę ciekawego to do 3k mogę dobić, ale to już max. Ale jest jeden haczyk. Potrzebuję fakturę, więc z automatu 90% ofert odpada... no i troszkę przepłacę...