Wpis z mikrobloga

#druk3d #drukarka3d #pytaniedoeksperta

Mirki, mam problem z materiałem (PLA) nietrzymającym się stołu, owijającym się ciągle wokół ekstrudera.

Stół poziomowany milion razy, dziesiątki kombinacji z temperaturą (zimny stół/gorący/większa lub mniejsza temperatura druku), testowałem drukowanie na taśmie malarskiej i raz jest lepiej, raz gorzej.

Laikiem jestem, pierwsze kroki robię w temacie druku trójwymiarowego i już nie mam pojęcia, jak jeszcze mogę to naprawić i co mogę zmienić :/
Pomocy!
  • 23
@Podstarzaly_Mandalorianin:

Ze strony prusy:

Acetone

PEI can lose its adhesive powers after a couple of hundred hours. When you see models coming loose regularly, wipe the surface thoroughly with acetone to restore the adhesion. This should only be used in the smooth PEI sheet and only around once per month. Do not overuse acetone. Extended use makes PEI surface brittle. Also, do not use acetone before printing with PETG.

For the
@mc_hammer: Jak już wypróbujesz wszystkiego i dalej nic, to może to być kwestia wilgotnego filamentu, szczególnie biorą pod uwagę jaka pogoda jest obecnie. Kiedyś tak przez 2 tygodnie podobnie jak Ty szukałem rozwiązania.

Wtedy do piekarnika rolkę całą na max 150 stopni (wiem że niektóre mają conajmniej 180, tak też można, ale trochę się filament skeja i później słychać jak się odrolowuje) na jakieś 20 minut z termoobiegiem. Powinno zadziałać.
@Egribikaver: pewnie chciałeś wołać @CommanderStrax:
Mozesz mieć racje co do źródła problemu, ale sposób suszenia filamentu PLA który podałeś jest delikatnie mówiac błędny.

Nawet jeżeli zamiast 150 chciałeś wpisać 50, to i tak jest to dużo, biorąc pod uwagę, ze regulacja temperatury w piekarnikach jest kiepska.

Jak włożysz PLA na 80 stopni to wystarczy pół godziny, nie ma co czekać dłużej jak efekt będzie ten sam - rolka do śmieci.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tomszczyk: stół szklany, drukarka to Creality D1, filament PLA 1.75 dołączony był do zestawu :p

@Egribikaver: tak, to też wyczytałem i podejrzewałem. Mam dwie rolki filamentu. Wymienilem je, żeby sprawdzić, czy to coś zmieni, nic się nie zmieniło. Ale jedną z tych rolek zostawiłem na noc "podpiętą" do drukarki, a następnego dnia znalazłem ją w dwóch miejscach złamaną. To raczej sugeruje, że był zbyt suchy, a nie wilgotny, a może