Wpis z mikrobloga

Nigdy nie chodziłem w góry zima a muszę gdzieś wyjechać, bo jak tego nie zrobię to czeka mnie magik. Jak po taniości się do tego przygotować? Buty i raki wystarczy? Jakoś tam szpej mam ale to bardziej pod wiosnę/lato skarpetki bieliznę wełniana mam, brak tylko polara i kurtki. #gory
  • 14
  • Odpowiedz
@DurzyHarakter30: Raczki warto mieć, sporo jest oblodzeń. Poza tym teraz do soboty jest ciepło i jakoś specjalnie dużo ciuchów nie potrzebujesz. Kup sobie jakiś polar za 40 zł w deca i zwykłą wiatrówkę w razie czego do plecaka.
  • Odpowiedz
@DurzyHarakter30: No śnieg jednak nadal jest i to sporo, więc warto mieć chociaż coś wyższego. Jeśli to są niskie buty to przy obecnych warunkach będzie ci raczej ciepło, ale jak sobie nasypiesz śniegu do środka to już tak średnio fajnie.
  • Odpowiedz
@DurzyHarakter30: Na razie o górach zimą tylko czytam. Wychodzi na to, że raki poza górami wysokimi to tylko utrudzenie w porównaniu z raczkami.

A ostatnio nawet spotkałem się z opinią, że buty pod raki, używane bez raków w niższych górach, bardziej się niszczą.
  • Odpowiedz
@Nitro_Express: Pamiętaj że raki dzielą się w wielkim uproszczeniu na koszykowe, półautomatyczne, automatyczne. Buty pod te 2 ostatnie są zazwyczaj bardzo sztywne i chodzenie w nich "trekkingowo" jest raczej niewygodne. Ich podeszwy są też zazwyczaj z twardszej mieszanki gumy i ślizgają się na śniegu. Jako uniwersalny zestaw najlepsze są buty średnio twarde (poziom twardości B) i raki koszykowe.
Tutaj można poczytać o rodzajach butów: http://meindl.pl/klasyfikacja-twardo%C5%9Bci-podeszwy
  • Odpowiedz
@DurzyHarakter30: Na nasze niższe góry typu Beskidy / Sudety spokojnie da radę nawet bez raczków, imho wystarczą buty które nie ślizgają się wściekle na śniegu, a dla zapewnienia stabilności jakieś kijki trekkingowe. Na szlaku śnieg będzie raczej zdrowo wydeptany, więc stuptuty nie będą potrzebne. No i klasyk czyli ubieranie na cebulkę, żeby było czego się pozbywać, bo może być zimno ale też może być zaskakująco ciepło ( ͡° ͜ʖ
  • Odpowiedz