Wpis z mikrobloga

Moim zdaniem bitcoin jest zły bo pobiera dużo prądu i zle wpływa na środowisko. Jestem eko i popieram ban PoW.
Moja troska o środowisko nie przeszkadza mi jednak w korzystaniu z infrastruktury bankowej, która wykorzystuje kilka razy więcej prądu.
Chętnie gram również w gry, korzystam z dóbr wytwarzanych przez wielkie fabryki zatruwające środowisko.
Jednak wciąż jestem za banem zdecentralizowanej sieci nie do złamania, wolnej od cenzury.
Czemu? Tak powiedzieli w telewizji, a ja im wierze. Przecież oni chcą mojego dobra, chodzi tu o środowisko, a nie o próbę walki z czymś co w końcu należy do ludzi i nie można położyć na tym swoich brudnych łap.

#bitcoin #kryptowaluty
  • 41
  • Odpowiedz
@multiwitamina: Plus nie zapominajmy do czego głównej mierze służy drukowany pieniądz. Do ciagłego podtrzymywania wzrostu pkb a co za tym idzie coraz większej konsumpcji. I TO NA PEWNO NIE NISZCZY ŚRODOWISKA, I NA PEWNO WSZYSTKO ŚRODKI SĄ LOKOWANE W DOBRE, SPRZYJAJĄCE PLANECIE INWESTYCJE.
  • Odpowiedz
@multiwitamina: nie no pięknie by było zdelegalizować wszystko co "marnuje" energię. A co się kwalifikuje do marnowania? O dziwo korzystanie z FB, Insta, Tik-toka nieee, czytanie propagandowej prasy nieee, TV jeśli leci TVP nieee, to wszystko nie jest marnowaniem energii. Nawet granie w gry, po których się zabija ludzi (bo tak mówili w TV) też nie ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
Moja troska o środowisko nie przeszkadza mi jednak w korzystaniu z infrastruktury bankowej, która wykorzystuje kilka razy więcej prądu.


@multiwitamina: infrastruktura bankowa zużywa mniej prądu niż Bitcoin, po prostu cała populacja jej używa. Gdyby Bitcoin był używany na taką skalę jak infrastruktura bankowa to używałby z 50 razy więcej prądu niż banki obecnie. Skoro jesteś tak bardzo zorientowany w finansach to na pewno rozumiesz co to skala i efekt skali. Bitcoin
  • Odpowiedz
@TurboDynamo:

infrastruktura bankowa zużywa mniej prądu niż Bitcoin, po prostu cała populacja jej używa.


Brednia. To, że cała populacja (co tez jest kłamstwem) jej używa oznacza, ze zużywa mniej prądu? Bardzo ciekawe i idiotyczne stwierdzenie.

Gdyby Bitcoin był używany na taką skalę jak infrastruktura bankowa to używałby z 50 razy więcej prądu niż banki obecnie.


Czekamy na wytłumaczenie

Bitcoin nie da się skalować tak jak aplikacje bankowe. Po prostu jest źle
  • Odpowiedz
Brednia. To, że cała populacja (co tez jest kłamstwem) jej używa oznacza, ze zużywa mniej prądu? Bardzo ciekawe i idiotyczne stwierdzenie.


@multiwitamina: jak podzielisz zużycie prądu infrastruktury bankowej przez ilość użytkowników to wynik będzie niższy niż dla bitcoina. Nazywamy w ekonomii to kosztem jednostkowym. Jak rozumiem nie znasz się w ogóle na ekonomii więc masz prawo tego nie wiedzieć.

Czekamy na wytłumaczenie


@multiwitamina: zuzycie jednostkowe * ilość użytkowników.

Masz szanse
  • Odpowiedz
@TurboDynamo: nie odpowiedziałeś na żadne pytanie. Rzuciłeś kosztem jednostkowym, który nie ma żadnego znaczenia bo w przypadku btc nie rośnie on wraz ze wzrostem ilości użytkowników. Powiedziałeś, ze btc będzie pobierać wtedy 50x więcej prądu. Czekamy na wytłumaczenie
  • Odpowiedz
który nie ma żadnego znaczenia bo w przypadku btc nie rośnie on wraz ze wzrostem ilości użytkowników


@multiwitamina: ilość kopczy rośnie wraz z ilością użytkowników. Takie są fakty.

Pokazałeś że nie masz pojęcia ani z zakresu ekonomii ani z zakresu architektury btc i jeszcze wrzucasz mi wykres dunninga kruggera. Jesteś 100% przyklem że dotyczy on ciebie.
  • Odpowiedz
@TurboDynamo:
Bitcoin nie potrzebuje dodatkowej infrastruktury (bankomatów, tysięcy oddziałów, dodatkowych urządzeń do obsługi). Każdy ma telefon i to wystarczy. I to miałem na myśli.
Ilość kopaczy zależy od opłacalności wiec między innymi od ceny prądu i btc. Jeśli ceny prądu drastycznie wzrosną, to pomimo większej ilości użytkowników i wyższej ceny btc niekoniecznie będzie więcej kopaczy.

Ps. Czemu chcesz decydować o tym do czego można wykorzystywać prąd?
  • Odpowiedz
Bitcoin nie potrzebuje dodatkowej infrastruktury (bankomatów, tysięcy oddziałów, dodatkowych urządzeń do obsługi). Każdy ma telefon i to wystarczy. I to miałem na myśli.


@multiwitamina: poproszę dane liczbowe - ile teraz prądu idzie na kryptowaluty a ile na systemy bankowe. Podzielę przez liczby użytkowników i ci pokażę że kryptowaluty żrą większe ilości prądu.

Ps. Czemu chcesz decydować o tym do czego można wykorzystywać prąd?

@multiwitamina: Dlaczego uważasz że chce?
  • Odpowiedz
a ile na systemy bankowe


@TurboDynamo: A doliczysz też obsługę całego systemu bankowego w postaci mnóstwa pracowników, którzy mogliby robić inne rzeczy? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@TurboDynamo: Pewnie tak, tylko to realnie może kilka tysięcy osób, a nie miliony. W samej Polsce jest to 145k osób. Ale jak podliczysz całość to sektor bankowy nigdy nie wychodzi korzystnie. Jako kraj pierwszego świata lubimy myśleć jak to zajebiście, że system bankowy jest - ale o ile pamiętam ze statystyk, ponad 5 miliardów ludzi nie może mieć konta w banku. Ale trzeba by to potwierdzić.

Dobrze to było widać w
  • Odpowiedz
Pewnie tak, tylko to realnie może kilka tysięcy osób, a nie miliony.


@fervi: tylko dlatego że teraz z kryptowalut korzysta ok 300k osób na calym świecie a z systemów bankowych kilka miliardów.

W samej Polsce jest to 145k osób. Ale jak podliczysz całość to sektor bankowy nigdy nie wychodzi korzystnie.


@fervi: Tak samo jak kryptowaluty.

@fervi: To co piszesz o użytkownikach systemów bankowych to bzdura, w samych Chinach Indiach
  • Odpowiedz
tylko dlatego że teraz z kryptowalut korzysta ok 300k osób na calym świecie a z systemów bankowych likla miliardów.


@TurboDynamo: Z 1.5 miliarda z systemu bankowego max. Nie wiem ile w krypto, dla mnie szacunki w kwestii anonimowych / pseudoanonimowych transakcji są ciężkie do weryfikacji.

Tak samo jak kryptowaluty.


@TurboDynamo: Oczywiście patrząc obiektywnie, najtańsze systemy to zautomatyzowane i scentralizowane. Bo nie wymagają wielu ludzi - i nie wymagają wiele powierzchni.
  • Odpowiedz
@fervi: pokonasz że w bankach ci wszyscy pracownicy nie pracują nad systemem tylko nad obsługa klienta, marketingirm i zarządzaniem. Nawet jak podmienisz system na kryptowaluty to dalej będzie to wymagało obsługi ludzi poniewaz będą w bankach pracowali dalej traderzy, ludzie którzy biorą kasę od niepiśmiennych i nisko zorientowanych w technologii za robienie transakcji. Bo chyba nie wydaje ci się że stara baba będzie robiła w telefonie przelewy.
Tak więc po prostu
  • Odpowiedz