Wpis z mikrobloga

#kiciochpyta #ergonomia #bhp #obrobkametali #frezarka #slusarstwo #pytaniedoeksperta #diy

Robię właśnie stół pod frezarko/wiertarkę. Ale zastanawiam się, czy nie będzie za wysoki.

Aktualnie:
Blat stołu 93cm
Stół frezarki 114cm (idealnie na wysokości mojego łokcia)
Korbka osi X 102cm (wysokość wydaje się dość wygodna)
Korbka osi Y 110cm (wysokość wydaje się dość wygodna)
Korbka precyzyjna osi Z 142cm do 177cm (tu jest problem, bo to się wydaje wysoko...)
Pokrętło zgrubne osi Z ma średnicę z 35cm, więc powinno być kapkę lepiej.

Ja mam 186cm.

Mogę wywalić jedną małą szufladę (stół -8cm) lub wywalić dużą szufladę (stół -13cm). Nie mam doświadczenia z pracą przy takiej maszynie. Wydaje mi się, że osi Z nie będę za wiele używać bo głównie się frezuje w X/Y. A jak będę wiercić to tym dużym pokrętłem jakoś dam radę to robić w miarę wygodnie.

Może jakiś mądrzejszy Mirek podpowie co robić:
1) Zostawiać jak jest.
2) Wywalić małą szufladkę.
3) Wywalić dużą szufladkę.
źródło: comment_1646781779TwxAy49td8rAUJUfMLsOkX.jpg
  • 6
Robię właśnie stół pod frezarko/wiertarkę. Ale zastanawiam się, czy nie będzie za wysoki.


Aktualnie:

Blat stołu 93cm


@DMMotoAdventures: powiem ci, że ja mam blat na 80 i jest za wysoko... W sensie - zdecydowanie za wysoko by sobie skrobać siedząc na krzesełku bo skrobiesz z góry - to i z góry na materiał musisz patrzeć, a równocześnie niewygodnie by ciągle stać. Zauważ że na tym XY stole jeszzce pewnie jakieś imadło
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@hrumque: dzięki. Przy tokarce robię na stojąco i przy frezarce myślę robić tak samo. Nawet nie myślałem aby do tego siadać :) To nie jest moja praca 8h+ dziennie, tylko hobbistyczne zajęcie.

Faktycznie imadła nie wliczyłem, małe jest ale wiadomo... 5cm pewnie podnosi. A do tego detal.

Rozwieszę sobie karteczki na futrynie odpowiadające wysokościom korbek frezarki położonej na stole 80cm i pomyślę.

Dzięki :)