Wpis z mikrobloga

Warszawa zgadza się oddać wszystkie polskie MiGi-29 do dyspozycji USA. Biden zakazuje importu rosyjskiej ropy. Ewakuacja Sum. Rosjanie na wschodnich przedmieściach Kijowa. Podsumowanie 13. dnia wojny ukraińsko-rosyjsiej.

1. Zaczynamy od najważniejszego dzisiaj wydarzenia. Około pół godziny temu na stronie polskiego MSZ-u pojawiło się następujące oświadczenie: „Władze Rzeczypospolitej Polskiej (...) gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu USA. Jednocześnie Polska zwraca się do USA o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn. Rząd Polski zwraca się też do innych państw NATO – posiadaczy samolotów MIG-29 – o podobne działanie.” Jak to rozumieć? Polska jest gotowa przekazać swoje MiGi Ukraińcom, jednak nie chce ponosić związanego z tym ryzyka politycznego i eskalować napięcia na linii Warszawa-Moskwa. Dlatego Polska proponuje przekazanie MiGów Amerykanom, żeby to oni przekazali maszyny Ukraińcom. Sprytne zagranie, bo ostatnie komunikaty Blinkena (Departament Stanu USA) sugerowały, że Amerykanie sami nie chcą bezpośrednio angażować się w transfer MiGów na Ukrainę – każdy chce pomóc Ukrainie, ale dostawy MiGów to duża eskalacja i nikt nie chce bezpośrednio narazić się Moskwie.


2. Rosjanie pozwolili dzisiaj na ewakuację ludności cywilnej z miasta Sumy na wschodzie Ukrainy. Cywile mieli dwie opcje ewakuacji: udać się w głąb Rosji albo do ukraińskiej Połtawy. Większość osób wybrała tę drugą opcję. Bardzo mało cywilów zdecydowało się ewakuować do Rosji. Kilka dni temu Rosjanie przecięli główne drogi prowadzące do Sum i uzyskali kontrolę ogniową nad wąskim skrawkiem terenu, którym teoretycznie Ukraińcy mogą próbować dostarczać jeszcze zaopatrzenie do miasta – uzgodnienie ewakuacji z Rosjanami było więc jedyną opcją na uchronienie mieszkańców Sum przed śmiercią podczas walk miejskich. Po zakończeniu ewakuacji cywilów Rosjanie prawdopodobnie domkną pierścień okrążenia wokół miasta, a następnie ostrzałem rakietowym i bombardowaniami z powietrza będą chcieli zmusić obrońców Sum do kapitulacji.


3. Dzisiaj podjęto kolejną próbę ewakuacji z okrążonego Mariupola. To już czwarty dzień, gdy lokalne władze chcą ewakuować cywilów z miasta, które przed wojną zamieszkiwało 400.000 osób. To też czwarty raz, gdy ewakuacja z Mariupola kończy się fiaskiem. Rosyjska armia nie przestrzega bowiem zawieszenia broni, które sama ogłosiła i nadal ostrzeliwuje miasto.


4. Tymczasem Charków zamienia się w miasto duchów. Przed wojną miasto tętniło życiem i mieszkało w nim ok. 1,4 mln osób, jednak teraz jest obracane w ruinę przez rosyjską artylerię. Rosjanom nie udało się otoczyć Charkowa, a Ukraińcy nadal kontrolują dwie główne linie kolejowe prowadzące z Charkowa do Połtawy i do Dnipro. Ukraińskie władze już w pierwszych dniach walk rozpoczęły zakrojoną na szeroką skalę akcję ewakuacyjną. Jak twierdzi gubernator obwodu charkowskiego, Oleg Siniegubow, samą koleją udało się ewakuować z Charkowa ok. 600.000 osób. Do tej liczby trzeba doliczyć jeszcze cywilów, którzy opuścili miasto innymi środkami transportu niż kolej, w szczególności samochodami osobowymi. Wydaje się, że Charków - podobnie jak Sumy - ma zostać opróżniony z cywilów i zamieniony w "twierdzę", której Ukraińcy będą bronić spowalniając rosyjską ofensywę na Kijów i Dniepr.


5. Bardzo dobrze, że władze Charkowa nie czekały z ewakuacją cywilów. Rosjanie zintensyfikowali bowiem ataki na prawą flankę ukraińskich linii obronnych wokół miasta. W kilku miejscach udało im się przerwać front i wyjść na tyły obrońców Charkowa. Ukraińcy nie panikują, ponieważ mają pod Charkowem odwody, zdolne do lokalnych kontrataków. Ogólnie jednak sytuacja pod Charkowem jest dla Ukraińców nieciekawa - zwłaszcza że wkrótce będą musieli stawić czołga jeszcze rosyjskiej szpicy, która z Donbasu zmierza w kierunku Dniepru.


6. Rosjanie dalej prowadzą zażarty ostrzał ukraińskich miast. W ruinę obracane są nie tylko większe aglomeracje, ale także mniejsze miasta o strategicznym położeniu np. Korosten znajdujący się na trasie Kowel-Kijów. Rosjanie nie stronią nawet od ataków na szpitale – dzisiaj w Izium (pod Charkowem) Rosjanie zbombardowali właśnie jeden z miejskich szpitali. Coraz częściej Rosjanie korzystają z amunicji kasetowej, a także prowadzą więcej ataków z powietrza – mimo że nadal nie zneutralizowali ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.


7. W ostatnich dniach Rosjanie znowu zyskują przewagę pod Kijowem. Jeszcze 4 marca Ukraińcy przeprowadzili kontrnatarcie na północno-zachodnich podejściach do miasta. Uderzenie to było prawdopodobnie wyprowadzone z użyciem sił ściągniętych z zachodniej Ukrainy i dysponowało wsparciem wywiadowczym krajów NATO. Ukraińska kontrofensywa zakończyła się jednak tylko taktycznym sukcesem. Rosjanie zostali co prawda odrzuceni o ok. 30 km, jednak Ukraińcom nie udało się przejąć kontroli nad Iwankowem, przez który przechodzą rosyjskie konwoje z zaopatrzeniem dla jednostek walczących pod Kijowem.


8. Cztery dni po ukraińskiej ofensywie, Rosjanie zyskują przewagę pod Kijowem. Celem zabezpieczenia Iwankowa zaatakowali drogę Kijów-Korosten - Ukraińcy związali ich jednak walkami pod Malinem, ok. 100 km od Kijowa. Jednocześnie Rosjanie odbili Buchę pod Kijowem, weszli do Irpienia i prawdopodobnie przecięli drogę Kijów-Żytomierz.


9. Ostatnie sukcesy Rosjan pod Kijowem to prawdopodobnie zasługa powolnego rozprawiania się przez Rosjan z problemami logistycznymi na północ od ukraińskiej stolicy. Rosjanie założyli tam kilka hubów logistycznych, które powoli rozładowują ten słynny "kijowski korek". Huby są jednak narażone na ataki ukraińskich grup sabotażowych, które nadal działają na rosyjskich tyłach.


10. Ciekawa sytuacja jest także na wschodnich przedmieściach Kijowa, na drugim brzegu Dniepru. Już kilka dni temu rosyjskie czołówki dotarły do Browarów (część aglomeracji kijowskiej). O ile Ukraińcy są dobrze okopani na przedmieściach Browarów i odparli wszystkie rosyjskie ataki na miasto, o tyle mają za mało sił aby w pełni kontrolować teren na wschód od Browarów. Linia frontu jest tam bardzo płynna, a obie strony prowadzą wojnę manewrową. W ostatnich dniach pod Browarami pojawia się coraz więcej rosyjskich jednostek. Wydaje się, że ich celem – oprócz otoczenia Kijowa ze wschodu – jest także przecięcie strategicznej drogi Kijów-Połtawa, którą Ukraińcy zaopatrują swoje jednostki działające na wschód od Dniepru – obecnie Rosjanie są ok. 60 km od tej drogi.


11. Tak jak pisałem wczoraj, Rosjanie zaczęli wprowadzać do okupowanych miast siły porządkowe, które luzują powoli rosyjską armię i zdejmują z niej ciężar utrzymania spokoju w miastach. Na nagraniach z Chersonia i okolic, gdzie dochodzi do dużych anty-rosyjskich protestów, coraz częściej widać że do pacyfikowania demonstracji wysyłani są członkowie Rosgwardii (wojska wewnętrzne Rosji, podległe bezpośrednio Putinowi). Ludzi z Rosgwardii jest nadal jednak zbyt mało, aby zapanować nad tym co dzieje się w ukraińskich miastach. Rosyjskie siły w większości okupowanych miast kontrolują w zasadzie tylko najważniejsze arterie i strategiczne budynki.


12. Prezydent Biden podjął dzisiaj decyzję o zakazie importu rosyjskiej ropy, gazu i węgla do USA. Rosja nie jest co prawda największym partnerem handlowym Ameryki gdy idzie o surowce energetyczne, ale i tak dzisiejsza decyzja Bidena uderzy w Rosję – w 2020 r. USA kupiło od Rosji 200 mln baryłek ropy, co stanowiło ok. 8% całego amerykańskiego importu ropy w tamtym roku. Podobną decyzję podjął rząd Wielkiej Brytanii, który ogłosił że po 2022 r. nie będzie importował rosyjskiej ropy. Dzisiejsza decyzja USA i UK z pewnością odbije się na światowych rynkach. Już teraz za baryłkę Brentu trzeba zapłacić ok. 130 dolarów. To najwyższe ceny od 2008 r., a będzie jeszcze drożej.


13. W UE coraz więcej mówi się o nawet jeśli nie całkowitym zakazie importu surowców energetycznych z Rosji, to o podjęciu kroków celem uniezależnienia się Europy od rosyjskiej energii. Pomysł ten jest jednak rożnie odbierany w europejskich stolicach. Przykładowo Berlin mówi, że jest za dywersyfikacją, ale stopniową i rozłożoną w czasie. Jednocześnie Niemcy ostrzegają, że szybkie zrezygnowanie z rosyjskiej energii może doprowadzić do kryzysu energetycznego w UE.


14. Rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti opublikowała list Wiktora Janukowycza do prezydenta Zełeńskiego. Janukowycz to były prezydent Ukrainy, który został odsunięty od władzy w wyniku Euromajdanu w 2014 r. i uciekł do Rosji. Teraz Janukowycz apeluje do Zełeńskiego o zawarcie porozumienia pokojowego z Rosją i zakończenie walk. Według niepotwierdzonych informacji Janukowycz przybył wczoraj na Białoruś. Czy Rosjanie widzą w Janukowyczu potencjalnego lidera marionetkowego rządu Ukrainy? Wydaje się, że nie. Faworytem Putina do przewodzenia kolaboracyjnemu rządowi Ukrainy był Wiktor Medwedczuki, ukraiński parlamentarzysta o pro-rosyjskich sympatiach i bliski znajomy Putina (prywatnie Putin jest ojcem chrzestnym córki Medwedczuka). Problem polega jednak na tym, że Medwedczuk od maja 2021 r. przebywa w areszcie domowym, pilnowany przez Ukraińców.

https://belsat.eu/pl/news/08-03-2022-rosja-reaktywuje-janukowycza/

Jeśli chcecie być na bieżąco z informacjami z Ukrainy, zachęcam do polubienia mojej fejsbukowej strony Puls Zagranicy lub zaobserowania tagu #lagunacontent

Odpowiadając na Wasze prośby, tworzę listę do wołania, jak ktoś chce być wołany to niech plusuje pierwszy komentarz pod wpisem. ( ͡° ͜ʖ ͡°) UWAGA, ostrożnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Plusujących będę wołał do wszystkich wpisów z #lagunacontent, to głównie content o polityce Bliskiego Wschodu.

#rosja #ukraina #lagunacontent - autorski tag #wojna #ukrainanafroncie
Pobierz JanLaguna - Warszawa zgadza się oddać wszystkie polskie MiGi-29 do dyspozycji USA. Bi...
źródło: comment_1646768749gzm2aAKyifMvGzpm2w3oH1.jpg
  • 34
@JanLaguna: maly komentarz do:

Można powiedzieć, że Polacy postawili Amerykanów pod ścianą. Bardzo sprytny ruch Warszawy, bo przerzuca całą odpowiedzialność na Amerykanów.


Uważasz że taki ruch "Warszawy" byłby możliwy bez "zgody" czy tam ja sadze ze amerykanie tak wymyślili, oraz stwierdzenie amerykanie pod ścianą eh zbyt mocne slowa lub zly ich dobór, nie wierz tak bardzo w pomysły i siłę "Warszawy". Gdyby nie zwykli ludzi mielibyśmy kryzys humanitarna a Ty zakładasz
@rrobot: Już sunąłem to wtrącenie. Pisałem to na szybko, więc to był taki komentarz roboczy. Usunąłem to, bo bez sensu jak cała dyskusja pod wpisem będzie się sprowadzać do komentarzy o potężnych skrzydlatych Husarzach. ( ͡~ ͜ʖ ͡°) W każdym razie imho bardzo możliwe, że tutaj trwały jakieś rozgrywki między Wawą a DC. Zobacz, że ostatnie komentarze ze strony USA na temat MiGów to było cały czas
Ok ale czy jest możliwe i jak Polska moze wplynąc na USA?


@rrobot: Imho to nie tyle Polska może wpłynąć na USA, co opinia publiczna, media i partnerzy z NATO mogą wpłynąć na USA. Polska pokazuje, że jest gotowa oddać swoje MiGi Amerykanom. Teraz media i opinia publiczna zaczną patrzeć na Amerykanów i pytać to kiedy dostarczycie te MiGi Ukraińcom. Administracja Joe Bidena była dotychczas bardzo krytyczna wobec polityki Rosji na
@JanLaguna tysiące rakiet przeciwlotniczych i przeciwpancernych, tony amunicji i innego sprzętu wojskowego, tysiące "najemników" leci przez Polskę, a 28 starych migów dopiero jest eskalacją? Stawiam, że tamten sprzęt zniszczy więcej sprzętu i zabije więcej kacapów niż te samoloty. Trochę dziwne takie myślenie jak dla mnie.

Zresztą w Wietnamie w czasie zimnej wojny też "skądś" pojawiły się w armii Wietnamu ruskie migi ( ͡º ͜ʖ͡º)
Bardzo dobry ruch Polski z tymi MIGami i decyzja polskiego rządu. Pisałem o tym od tygodnia. Bezpośrednie przekazanie MiGów to wplątywanie nas w wojne i ryzykowanie. Lepiej dla nas aby zrobili to Amerykanie i wzięli na siebie. My Zawsze obrywaliśmy, mieliśmy w sobie wrodzoną martyrologię Polaków - nadstawiamy nie myśląc kark a potem piszczemy jak piesek ciułała i opłakujemy groby i zniszczone kamienice. W naszym wspólnym interesie jest przekazanie tych MIGów ale
tysiące rakiet przeciwlotniczych i przeciwpancernych, tony amunicji i innego sprzętu wojskowego, tysiące "najemników" leci przez Polskę, a 28 starych migów dopiero jest eskalacją? Stawiam, że tamten sprzęt zniszczy więcej sprzętu i zabije więcej kacapów niż te samoloty. Trochę dziwne takie myślenie jak dla mnie.


@Cumulonimbus: Niby tak, ale o tym że NLAW/Piorun > zardzewiały MiG to wiedzą nieliczni, wykopowi militaryści ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale ważny jest
@JanLaguna: Dlaczego mieliśmy do czynienia z tym cyrkiem wokół przekazania migów lub nie w momencie gdy relacje NATO-Rosja są i tak tak złe ze jedynym ich znaczącym pogorszeniem jest wojna. A do tego długa i raczej nieprzekraczalna droga. W zasadzie nie można nawet mówić o znacznej eskalacji konfliktu tym przekazaniem samolotów, bo nie pociągnie to za sobą zadnych następstw które i tak by nastąpiły. Obecnie wydaje się że bez znaczenia czy