Wpis z mikrobloga

855 + 1 = 856

Tytuł: Obcy
Autor: Albert Camus
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★★
Tłumacz: Maria Zenowicz-Brandys
W chwilę potem spytała, czy ją kocham. Odpowiedziałem, że to nie ma żadnego znaczenia, ale sądzę, że nie. Zrobiła smutną minę.


Trochę przypadek sprawił, że tę książkę przeczytałem po Zarysie rozkładu Ciorana i być może ta poprzednia lektura wpłynęła na mój odbiór Obcego. W panu Meursault, głównym bohaterze utworu, widziałem trochę wcielenie człowieka, jakiego opisywał Cioran – obojętnego, pogodzonego z tym co się dzieje, stającego po stronie prawdy i oczywistości, które normalnie próbuje się jakoś pudrować, bo tak wypada. Może inaczej byłoby, gdybym tego Ciorana nie czytał chwilę wcześniej.

Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza przedstawia w jaki sposób – w zasadzie przypadkowo – doszło do wydarzenia, druga przedstawia tego wydarzenia konsekwencje. Te wydarzenia nie wpływają jednak na bohatera, który zachowuje się tak samo przed wydarzeniem, jak i po nim, choć – przynajmniej z punktu widzenia zewnętrznego obserwatora – wydarzenie zmienia w jego życiu wszystko.

Obie części książki zrobiły na mnie wrażenie, choć każda trochę inaczej. Pierwsza była dla mnie narracyjnym majstersztykiem i same wydarzenia, choć zarysowane zgrabnie miały drugorzędne znaczenie. Moim zdaniem miały za zadanie tylko nakreślić bohatera i doprowadzić do punktu przełomowego. Może tak nie jest, ale ja to tak odebrałem zachwycony oszczędnym językiem, który niesamowicie budował klimat. W drugiej części albo styl narracji się zmienił, albo zdarzenia były na tyle dla mnie interesujące, że tę narrację zepchnęły na drugi plan. Zachwyciła mnie konsekwencja w przedstawionej postawie pana Meursault, urzekło spojrzenie na to, że sądzeni jesteśmy nie za to co zrobiliśmy, ale też za to jacy jesteśmy. Albo jacy jesteśmy w oczach innych kiedy robimy coś inaczej niż tym innym wydaje się że robić powinniśmy.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #literaturapieknabookmeter
GeorgeStark - 855 + 1 = 856

Tytuł: Obcy
Autor: Albert Camus
Gatunek: literatura pięk...

źródło: comment_16461328542h7uMCzwDxraNU2LRrqNSq.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (8 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-04-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 127
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-02-22 - Użytkownik polduan ocenił na: ★★★★★★★ (7.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-05-04 - Użytkownik MilaPani ocenił na:
  • Odpowiedz