Wpis z mikrobloga

Właśnie mój stary powiedział, że żołnierze z Wyspy Węży źle zrobili, że się nie poddali, bo pierwszym obowiązkiem żołnierza jest przeżyć i w niewoli mogli zdziałać więcej niż martwi.

Tak bardzo się z tym nie zgadzam, że aż przyszedłem napisać o tym na mirko.

#wojna #ukraina #rosja
  • 43
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ranking: niewola u ruskich to los gorszy od śmierci. Oni nie mają żadnego poszanowania dla praw międzynarodowych, nikt tam nie będzie pobłażliwy dla jeńców wojennych.
  • Odpowiedz
@hangaru: Bo:
1. Według mnie i tak by zginęli, tylko dłużej by to trwało.
2. Ich zadaniem była obrona wyspy - do tego byli tam wysłani.
3. Przy rekrutacji do polskich wojsk specjalnych musisz obiecać, że choćbyś miał zginąć, nigdy się nie poddasz. Myślę, że w innych jednostkach też to obowiązuje.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ranking: normalnie tak, ale ten akt zrobił więcej dobrego dla morale UA niż cokolwiek innego. Ludzie potrzebują takich aktów żeby walczyć zawzięcie.

To jest warte więcej niż mogłoby zrobić kilkunastu żołnierzy w niewoli.
  • Odpowiedz
@ranking: pewnie ma rację w dalszych etapach wojny, ale na początku takie heroizmy mają wielkie znaczenie dla moralow. Ich zachowanie stało się symbolem, który napędza Ukrainę, ale przede wszystkim Zachód do pomocy.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@ranking: Tylko tutaj byłaby opcja: poddanie się , kula w łeb i propaganda przez podstawionych ludków albo honorowa śmierć.
Nie lubie "heroizmu" i stawanie wprost na barykady, ale tutaj NIE MIELI WYBORU
  • Odpowiedz
ma rację, łatwo jest umrzeć bez sensu


@CukrowyWykop: właśnie ich śmierć nie jest zupełnie bez sensu. Stali się symbolem oporu, i to nawet poza granicami kraju. Potężny zastrzyk dla morale Ukraińców.

BTW założę się, że w wolnej Ukrainie jeszcze niejeden film o nich nakręcą.
  • Odpowiedz
@ranking: To przecież fakt znany od wieków, a dobrze ujęty przez Pattona: "Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, aby tamci #!$%@? umierali za swoją."
  • Odpowiedz