Wpis z mikrobloga

Metro jest rzeczywiście tak bezpiecznym miejscem na czas bombardowania? Rozumiem że mogą być metra zbudowane zaraz po wojnie, które w planach miały być schronami, ale co z taką np. drugą nitką metra w Warszawie?


@rasmor: kijowskie metro jest z 20-30 metrów pod ziemią, jak zjeżdżasz schodami ruchomymi to ze 3 minuty jak nie lepiej i lęku wysokości można dostać jak się w dół patrzy
@rasmor: W Warszawie kilka stacji metra jest przewidziana na schrony. Nie wszystkie. Pamietam ze w podstawówce jak mieliśmy zajęcia na których tłumaczyli sygnały dźwiękowe itd to była o tym mowa.
chyba wszystkie metra, również budowane obecnie, mają też zadanie bycia ewentualnymi schronami


@Janusz_Lubikwasa: żeby tak było, muszą mieć możliwość szczelnego zamknięcia wjazdów/wyjazdów z metra, bo inaczej to przepis na masakrę. Widziałeś w Warszawie takie urządzenia? Ale generalnie rosyjskie metra taką funkcje pełnią.
niektóre stacje mają grodzie


@Zielczan: takie grodzie mają wytrzymać falę uderzeniową, a nie deszczyk. No i najważniejsze pytanie - ile osób, na 2 miliony Warszawiaków, znajdzie tam schronienie? W PRL budynki mieszkalne, instytucje państwowemiały schrony przeciwlotnicze, teraz ze świecą takich szukać, istniejące nie są konserwowane i generalnie zostały przerobione na zwykłe piwnice.
takie grodzie mają wytrzymać falę uderzeniową, a nie deszczyk


@Nieszkodnik: to nie znaczy, że nie można ich używać na deszcz. To są drzwi przeciwatomowe:

https://www.nakolei.pl/jak-wlazy-przeciwatomowe-ratuja-dzisiaj-metro-przed-zalaniem/
https://www.haloursynow.pl/artykuly/metro-szykuje-sie-do-wojny-kontrole-wrot-do-stacji,1217.htm

No i najważniejsze pytanie - ile osób, na 2 miliony Warszawiaków, znajdzie tam schronienie?


@Nieszkodnik: Mało kto pamięta, że stacje metra na Ursynowie i na Mokotowie (od Kabat po stację Racławicka), budowane w latach 80-tych, miały spełniać nie tylko funkcję komunikacyjną. Projektanci przewidzieli dla