Wpis z mikrobloga

#wojna #ukraina
Ogólnie gówno się znam na takich rzeczach, więc mnie to zastanawia. Jaki jest sens atakowania Ukrainy? Ludzie wspominają o przemyśle, rolnictwie, kontroli nad utraconymi po rozpadzie ZSRR ziemiami, ale wątpię czy korzyści z ich ewentualnego zdobycia przeważą straty spowodowane wojną, sankcjami czy odcięciem od zachodu. Nie widzę po prostu dobrego wyjścia dla Rosji z tej sytuacji, niezależnie od tego czy uda im się zdobyć Ukrainę czy nie (choć oczywiście mam nadzieję że nie), to muszą być na tym mega stratni. Pewnie jestem naiwny bo przywódcy potrafią się zachowywać nieobliczalnie, ale koleś który od 20 lat trzyma Rosje za morde nie powinien stosować podejścia "nie powinienem tego robić, ale #!$%@?" XD chyba że liczy że rozejdzie sie po kościach jak Krym czy Gruzja.
  • 16
@krolik1337: Na głównej był link do artykułu sprzed 2,5 roku przewidujący potencjalny wtedy atak. Ładnie rozpisane jest tam dlaczego Rosja chciałaby tak zrobić. W skrócie to kontrola nad terenami aby móc eksportować gaz na zachód bez ryzyka, że państwa po drodze mogłyby zakręcić kurek. Gra polityczno ekonomiczna. Dochodu z gazu stanowią 14% PKB Rosji
@krolik1337: bardzo prosty, Ukraina w nato równa sie rakiety mogace przenosić bron nuklearna 500km od Moskwy, według ustaleń w Budapeszcie Ukraina miala byc niepodlegla i neutralna w zamian miala oddac bron jądrową, to sie nazywa "odwrócenie mapy" patrzymy od strony przeciwnika, bo za chwike mnie zwyzywaja barany od ruskich onuc
@krolik1337: nie chce tu tworzyć teorii spiskowych, ale jeżeli chiny pozostają bierne to moze rosja korzysta z okazji ,ze chiny chcą przejąć tajwan, a w tym przypadku usa będzie raczej broniło granic NATO a nie granic Tajwanu i właśnie jest to po to aby odwrócić uwagę - nie wiem może się mylę ale próbuję łączyć kropki
Ukraina w nato równa sie rakiety mogace przenosić bron nuklearna 500km od Moskwy


@Godir17: w NATO jest już Estonia z której jest 600 km do Moskwy, nic to nie zmienia pod tym względem, z resztą rakiety przenoszące broń nuklearną mają zasięg międzykontynentalny, więc o czym ty mówisz człeniu?

Putin po prostu nie może pozwolić żeby "bratni naród" ukraiński się zwesternizował, był bogatszy od ruskich i demokratyczny - bo ruscy też zaczną
@tell_me_more: ale Estonia nie była w umowie, a Ukraina tak, z punktu widzenia interesu Rosji to jedyny logiczny argument. Czleniu, te rakiety o ktorych ty mowisz, to nie te same o ktorych mowie ja, w Polsce tez mamy takie rakiety, tak samo sa w państwach bałtyckich, to te slynne systemy "obronne". To co napisales pozniej o "demokratyzacji" itp to bzdury dla naiwnych, cala Ukraina przezarta jest korupcja jeszcze gorzej niz Rosja,