Wpis z mikrobloga

Ktoś się już rozliczał z krypto PIT i mógłby mi pomóc na PW? Prosta sprawa jest. Rozliczam się przez podatki gov. Kupiłem krypto za 500 zł w tamtym roku i nie sprzedawałem nic. Mam tam takie coś jak PIT 8c i inne przychody oraz zbycie walut wirtualnych. Gdzie mam to wpisać? Bo w 8c też jest coś o krypto.
#kryptowaluty
  • 33
  • Odpowiedz
@QUANTUM-DICK: jak nie sprzedawałeś i kupiłeś na kupę za 500zl to nawet nie wiem czy musisz rozliczać to, dopóki nie zaczniesz tym obracać i mieć z tego zysków, czyt. realnych wypłat na konto we fiatach, to nie musisz się rozliczać z tego. Chyba, ze pierdziele kocopoły, to niech mnie któryś Mirek poprawi :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@QUANTUM-DICK: xd nawet jak sprzedaż coś z tych 500zł w krypto, ale nie zarobiłeś, to nie musisz. No chyba że masz stratę 100% to warto odpisać
  • Odpowiedz
@sradam: a co jak sprzedam w tym roku? Wtedy będę miał podatek 19% od całości wypłaty. A jak wypłacę np. 400 zł to nic nie zapłacę bo będę miał stratę 100 zł. Przecież skarbówka się może zapytać jak mogłem wypłacić skoro nie miałem wpływu.
  • Odpowiedz
@QUANTUM-DICK: Miałem identyczną sytuację. W internecie bardzo różne opinie, ostatecznie rozliczyłem to jako "koszt uzyskania przychodów poniesione w roku podatkowych" (pozycja 35 w pit38). Czy to poprawnie? Nie jestem 100% pewny, ale zrobiłem tak jak nawięcej ludzi polecało. Daj znać jakbyś znalazł coś na ten temat.
  • Odpowiedz
@alyvintage: @QUANTUM-DICK:

No witam, podobna sytuacja u mnie, też teraz usiadłem do rozliczenia - w 2021 miałem kilkanaście zakupów krypto ale żadnej sprzedaży, normalnie wpisywać wszędzie zera, a w koszcie finalnie ile wydałem na krypto w 2021?

Są ludzie którzy mówią że straty nie trzeba rozliczać, ale jak w 2022 sprzedam z zyskiem to wolę zapłacić podatek nie od całego zysku, tylko od zysku pomniejszonego o stratę z
Kolczaneiro - @alyvintage: @QUANTUM-DICK: 

No witam, podobna sytuacja u mnie, też ...

źródło: comment_1645456657z3I18nHSpISumoGi1HzyDm.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Kolczaneiro: dokładnie jak piszesz, ja nawet w rubrykach 1 i 2 nie dawałem zer. A tam gdzie masz na czerwono to ile zamieniłem fiat na krypto. Ale zaznaczam że nie jestem ekspertem i robiłem to na czuja z netem. Do PIT 8C nic nie wpisywałem bo tam trzeba wpisać jak się dostanie fizycznie taki pit np. Od brokera itp.

No są tacy ludzie, ale to nie jest prawda bo trzeba
  • Odpowiedz