Wpis z mikrobloga

Jak najlepiej obniżyć twardość kh i gh w akwarium roślinnym 40l? Nie mam filtra RO i nie planuję zakupu. Wymienić 3/4 wody na przegotowaną? Najpierw chyba zmierzę twardość tej przegotowanej bo może to bez sensu.
Może lepsze będą jakieś wkłady do kaskady?
#akwarium #akwarystyka
  • 11
@spinel: Możesz poczytać o kationicie oraz obniżaniu kwasem. Swego czasu bawiłem się w obniżanie kwasem, ale to ryzykowna zabawa. Wodę ro też można kupić w sklepach akwarystycznych, jeśli nie masz dużej bańki, to może to być jakieś rozwiązanie. :)
@spinel: Z ciekawości, dlaczego nie RO? Tanie jak barszcz, wygodne, przydaje się w domu też do innych zastosowań. Tym bardziej w 40l akwarium, do którego nie będziesz potrzebował gigantycznych beczek i kilku dni na odfiltrowanie. Nie widzę powodu dlaczego kombinować jak koń pod górkę…
@Gozdziu ładuje co2 z bimbrowni

@malpa447 jaki kwas?

@psylo bo obniżenie twardości to ostatnia deska ratunku, jak to nie zadziała to prawdopodobnie zlikwiduję akwarium a nie chcę kupować tylko po to żeby za miesiąc schować na strych. Ale te dodatkowe zastosowania to w sumie racja, do żelazka czy gdzieś może się przydać.

@cebulowy_wojownik dzięki
@spinel: powien ci, że do 40l raz kupisz filtr RO za 100zl i pozbędziesz się problemu, a do takiego zastosowania to i kilka lat nie będziesz musiał nic z nim robić. Ja mam filtr przykręcony do kawałka panela podłogowego i jak jest potrzeba to przynoszę to do łazienki, podłączam pod prysznic i zostawiam na noc, żeby nalać do banki 20l. Te 20l mi starczy na miesiąc, tobie pewnie na dłużej bo
@spinel: Obniżenie twardości to nie jest kwestia jednej czy dwóch podmian, tylko przejścia na tryb stosowania zmineralizowanej RO do podmian - tylko i wyłącznie, żadnej kranówki. Roślinniak się za to odwdzięczy, szczególnie jeśli to high-tech z CO2.
@psylo
@fimino rozumiem że zwykła podmiana od razu nie zdziała cudów. Kamienie i podłoże pewnie jakoś oddają twardość do podmienionej wody? Na razie spróbuję przegotowaną kranówką, mam tam jakieś 6°d KH i 9-10°d GH.