Wpis z mikrobloga

@choochoomotherfucker: Chyba #!$%@? w Sosnowcu. Są dwa dialekty śląskiego tzw. katowicki (dotyczący aglomeracji czyli Siemianowice, Ruda, Śniony, Chorzów czy Piekary) i rybnicki dotyczący aglomeracji i wiosek skupionych w okół Rybnika. To co widać na obrazku to ani jedno ani drugie tylko jakaś upośledzona próba używania śląskiego czyli jak gorol próbuje godać i wydaje mu się, że wystarczy zmienić a na o.
  • Odpowiedz
@rakiwo Słyszał, tak się składa, że zajmuje się nimi zawodowo. Przesiedlenia nie mają tutaj nic do rzeczy, bo wysiedleni zostali Niemcy mówiący zazwyczaj nie po śląsku - ewentualnie śląskim dialektem niemieckiego. Wbrew pozorom na Dolnym Śląsku pozostało wielu "autochtonów" mówiących po śląsku. Poza tym wielu przesiedlonych, a zwłaszcza ich potomków przyjmuje śląską tożsamość regionalną, a wraz z tym przyjmuje język śląski. W tym i ja.
Sudeczczyzna? Co to za magiczna kraina?
  • Odpowiedz
@Lesku10: przyjmuje śląską tożsamość regionalną, po czym narodowość śląską deklaruje w spisie powszechnym 0,2% całego województwa xD weź się nie kompromituj, spójrz na mapę, poczytaj historię, dolnoślązacy to były osoby niemieckojęzyczne i to są autochtoni tych regionów, wy jesteście jakąś śmieszną hybrydą Lwowiaków, którzy przez zasiedlenie, nagle zaczęli rozwijać w sobie jakiś lokalny patriotyzm ale z racji tego ,że nie mieli do czego się odnieść to wymyślili sobie, że są
  • Odpowiedz
@rakiwo Tożsamość, a narodowość to dwie zupełnie odmienne kwestie. Historie znam bardzo dobrze - jak wspomniałem zajmuje sie nią zawodowo i dokładnie tym okresem. Dodatkowo wcześniej napisałem, że Dolny Śląsk zamieszkiwali przede wszystkim Niemcy. Napisałem też autochotni w cudzysłowie, co także daje do myślenia.
  • Odpowiedz
@rakiwo Równie dobrze mogę napisać, że Ślązacy są śmieszną hybrydą Polaków, Czechów i Niemców. Przecież na to wskazuje język, historia i kultura.
  • Odpowiedz
@Lesku10: No więc nie dorabiaj sobie ideologii o tym jak wygląda dialekt dolnośląski bo taki nie istnieje gdyż rodowity Dolnoślązak nie jest polskojęzyczny tylko niemieckojęzyczny. To, że dzisiaj jakiś typ, którego rodzina wyprowadziła się do Wrocławia 70 lat temu robi z siebie Ślązaka to jest absurd.
  • Odpowiedz
@rakiwo Ale co w tym jest nienaturalnego? Ile pokoleń musi minąć, żeby dana osoba poczuła przynależnośc regionalną? Czy blisko 80 lat nie jest wystarczające?

Poza tym naprawdę poczytaj o dialekcie dolnośląskim śląskiego. Zacznij choćby od Wikipedii. Zapytam ponownie co z Czechami mówiącymi po śląsku? Mają do tego prawo czy też nie, bo prawdziwi Ślązacy z Katowic im zabraniają?
  • Odpowiedz