Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem #budownictwo #budowadomu

Mirki, co sądzicie o rozwiązaniu zbiornik buforowy z grzałką elektryczną + fotowoltaika dedykowana do zasilania grzałki + awaryjnie zakup prądu w drugiej strefie?

W słoneczne dni zbiornik zasilany byłby z fotowoltaiki offgridowej (2-3 kWp), w pochmurne z kolei z prądu kupowanego w drugiej strefie, ok. 27 gr/kWh.

Rozwiązanie stosowane może być również kombinacyjnie. Pewnie nawet taki scenariusz będzie przeważał. Zbiornik nagrzany w dzień z foto a w nocy dogrzany do zadanej temp z sieci.
  • 4
  • Odpowiedz
@reaper6161: bardzo spoko pomysł, ale można lepiej ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zamiast ładować się w fotowoltaikę offgridowa zamontuj solary. Dużo bardziej wydajne rozwiązanie jeżeli chodzi o ogrzewanie bufora i śmiesznie tanie w porównaniu z fotowoltaiką :)
Grzanie buforu w drugiej strefie grzałka też nie jest złym pomysłem, 27 gr / kWh to bardzo dobra cena, jak mały bądź średni domek to moim skromnym i niepopularnym zdaniem
  • Odpowiedz
@reaper6161: bardzo dobry pomysł, tylko albo fotowoltaika do pokrycia zimy (czyli całości), albo wpadniesz w kiepski model rozliczania dwóch taryf proporcjonalnie do zużycia energii.

Edit: "off-grid" - cofam co powiedziałem, off-grid to totalny bezens, zwłaszcza jak masz sieć.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@reaper6161: jak liczysz na fotowoltaikę w zimę to się przeliczysz - mam 6kWp i przez większość okresu zimowego uzyskuję w maksie po 0.4 - 0.5 kW na godzinę, średnio tylko raz lub dwa razy w tygodniu instalacja chodzi sensownie. Ogólnie od początku grudnia instalacja wyprodukowała 400 kW - raczej mało na grzanie domu, a moja instalacja jest 2x większa niż planowana przez Ciebie
  • Odpowiedz