Wpis z mikrobloga

  • 7
619 + 1 = 620

Tytuł: Pejzaż w kolorze sepii
Autor: Kazuo Ishiguro
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★
ISBN: 9788382157000
Tłumacz: Krzysztof Filip Rudolf
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 256
Forma książki: e-book
Historia japonki, która wiele w życiu przeszła.

Naszą bohaterką jest Etsuko, kobieta z Japonii mieszkająca w Anglii, którą poznajemy gdy odwiedza ją długo niewidziana córka Niki. Ich relacja jest skomplikowana, z racji wielu różnic w podejściu do życia niewiele je łączy. Wizyta córki jednak wyzwala w kobiecie wiele emocji i wspomnień, o śmierci męża i samobójstwie pierwszej córki. Wspomnień z Nagasaki tuż po zakończeniu II Wojny Światowej przegranej przez Japonię.

Razem z bohaterką poznajemy dziwny, odrealniony świat, w europejskim rozumieniu normalności. Poznajemy Japonię, która nie może się otrząsnąć po porażce i śmierci swoich obywateli. Japonię, która po przegranej zamyka się na wszystko, co nowe, a przede wszystkim na to, co jako moda/sposób życia przyszło z USA. Japonia Ishiguro jest zaściankowa, powiedziałbym, że może nawet średniowieczna, oparta na statusie społecznym, hierarchii płci i urodzenia. Niektóre z tych fragmentów szokują, inne pokazują, czemu Japonia jest krajem skrajności - nowoczesno-zacofanym.

Opowiem pani, co słyszałem onegdaj. Właściwie to opowiadał mi o tym pewien mężczyzna, kolega Jira z pracy. W czasie ostatnich wyborów jego żona nie chciała zgodzić się z nim co do partii, na którą mieli głosować. Musiał się uciec do bicia, lecz ona mimo to nie ustąpiła. Tak więc, koniec końców, każde z nich głosowało na inną partię. Czy może pani wyobrazić sobie coś takiego dawniej? Coś nieprawdopodobnego


I w tym fragmencie nie chodzi o to, że bicie żony szokuje bohatera, wręcz przeciwnie, jest w pełni uzasadnione przez fakt, że żona mogła tak zranić męża i głosować na inną partię niż on.

Niestety mam wrażenie, że po za lekcją o Japonii, niewiele więcej w tej książce dostajemy. Nie ma tu większej całości. Są wspomnienia, które można pomylić z rzeczywistością. Nie zrozumcie mnie źle, ja lubię historie opowiadane dla samego opowiadania, ale tu jakoś tego nie czuję. Nie porwała mnie ta historia, może trochę zszokowała, ale to raczej tyle. Jest to też debiut autora i może dlatego jest mu daleko do kolejnych powieść z dorobku.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
34/128
#bookmeter #czytajzwykopem #legimi #literaturapieknabookmeter
Pobierz ali3en - 619 + 1 = 620

Tytuł: Pejzaż w kolorze sepii
Autor: Kazuo Ishiguro
Gatun...
źródło: comment_1644483329440tYHP4iiSLQrdHZ24pI1.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (7.0 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-03-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 230
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-01-09 - Użytkownik Katsukyun ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: