Wpis z mikrobloga

  • 11
605 + 1 = 606

Tytuł: Matki i córki
Autor: Ałbena Grabowska
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 9788366335271
Wydawnictwo: Marginesy
Liczba stron: 368
Opis książki:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4899500/matki-i-corki

Moje wrażenia:
Kiedyś wpadła mi ta książka w oko, ale nie był to czas na powieści obyczajowe.
Parę dni temu przypomniałam sobie o niej. Powiem tak: historia porwała mnie już od pierwszych stron. Może dlatego, że główna bohaterka ma to samo imię co ja i tak samo je lubi? ()
W jednym domu żyją cztery kobiety (cztery pokolenia). Głównym problemem najmłodszej córki jest “brak znajomości męskich członków (nomem omen) rodziny”. Co się stało z pradziadkiem? Czy dziadek faktycznie był marynarzem? Dlaczego nie ma żadnych zdjęć ojca? Wystarczy zapytać? No i tu robi się pod górkę, bo ani mama, ani tym bardziej babcia i prababcia (które zmarły jak Lila była nastolatką) zbywają, nie opowiadają i nie odpowiadają na nurtujące pytania głównej bohaterki, w której narasta frustracja.
Książka jest podzielona na krótkie rozdziały (co zawsze mi się podoba w książkach, bo mogę sobie podczytywać w tak zwanym międzyczasie). Każda z bohaterek opowiada swoją historię i dowiadujemy się, co tam się w tej rodzinie zadziało, że ostatecznie kobiety zostały same.
Poznajemy losy Marii, która wyjechała z mężem na Syberię i Sabiny, która była więźniarką w Ravensbrück. W opowieściach tych dwóch kobiet jest obiektywnie najwięcej cierpienia i to one były najbardziej skryte i miały swoje traumy, które odbijały się na Lilce (np. w ich domu nigdy nie gotowano zup, nad czym najmłodsza ubolewała). Historia Magdaleny jest bardziej zwyczajna, choć zakończenie wgniata w fotel (choć jest wg mnie troszkę naciągane - ale to przecież fikcja literacka, więc czemu by sobie nie odlecieć? ( ͡° ͜ʖ ͡°)). No i w końcu Lila, która próbuje odnaleźć się w życiu i ciągle szuka odpowiedzi na nurtujące ją pytania o swoje korzenie.
Autorka ma fajny styl i myślę, że sięgnę w przyszłości po jej książki. Może “Stulecie winnych”, na podstawie której powstał serial? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#bookmeter #czytajzwykopem #literaturaobyczajowabookmeter #romansbookmeter
faramka - 605 + 1 = 606

Tytuł: Matki i córki
Autor: Ałbena Grabowska
Gatunek: litera...

źródło: comment_1644394217jB0K7UoaHyaalrXqbMCabX.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz