Aktywne Wpisy
eleganckichlopak +584
TrudnyMinus +1
Rosja jest ogromna, wiadomo że nie są w stanie bronić całych swoich terytoriów - brakuje ludzi. Z drugiej strony, tylko tym co mają w samym Kaliningradzie mogliby 3/4 Polski podbić... ale wykopek jeden z drugim dalej będzie się wyśmiewał, bo największy kraj na świecie nie jest w stanie bronić swojego każdego metra kwadratowego.
#ukraina #wojna
#ukraina #wojna
Tytuł:
Kryzys wolnego rynku? Ameryki portret wewnętrzny
Autor:
George Packer
Gatunek:
literatura faktu
Ocena: ★★★★★★★★☆☆
ISBN:
9788379437269
Tłumacz:
Magdalena Słysz
Wydawnictwo:
Świat Książki
Liczba stron:
608
Forma książki:
książka
Ta książka to będzie prawdopodobnie jedno z moich największych zaskoczeń w tym roku. Kupiłem ją kilka lat temu na wyprzedaży w księgarni i do tego czasu czekała na półce na moją uwagę. Po lekturze Nomadlandu postanowiłem wziąć ją do ręki i odkryłem naprawdę świetny reportaż.
W przeciwieństwie do Nomadlandu, który skupia się głównie na społeczności współczesnych nomadów i zaledwie zarysowuje w tle analizę przyczyn ich stylu życia, tutaj autor bardziej dogłębnie starał się nakreślić przemiany polityczno-społeczno-gospodarcze w Stanach Zjednoczonych w przeciągu kilku dekadach. Obserwujemy upadek przemysłu ciężkiego i błyskawiczne ubożenie miast, dla których był to fundament istnienia, rewolucję technologiczną, osłabienie kontroli nad instytucjami finansowymi aż po kryzys finansowy w 2008 roku spowodowany głównie spekulacją na rynku nieruchomości. Reportaż napisany jest w podobny sposób jak Światu nie mamy czego zazdrościć. Cały ten proces obserwujemy z perspektywy kilku głównych bohaterów - przedsiębiorcy z Piemontu, szukającego swojego amerykańskiego snu, prawnika i lobbysty działającego w Waszyngtonie, czarnej kobiety, która po utracie pracy w przemyśle zaangażowała się w działalność społeczną, wizjonera z Doliny Krzemowej oraz osobom zajmującym się rynkiem nieruchomości w Tampie. Poza tym autor przedstawia krótkie szkice biograficzne znanych w USA osób - celebrytów (Oprah, Jay-Z), polityków (Colin Powell) czy dziennikarzy (Andrew Breitbart) i kilku innych.
Mimo poważnej tematyki książkę czyta się naprawdę lekko. Autor wpłata poważne zagadnienia społeczne, ekonomiczne czy polityczne w przyziemne historie i problemy opisywanych bohaterów. Warto pamiętać, że książka została wydana w USA w 2013 roku (to już prawie 9 lat temu!), więc nie spodziewajcie się tutaj Donalda Trumpa i analizy jego wpływu na amerykańskie społeczeństwo czy gospodarkę. Mimo wszystko, po lekturze tej książki, łatwiej jest zrozumieć, dlaczego wygrał on wybory prezydenckie w 2016 roku. Szerszą analizę być może dostarczy lektura Shitshowu! Charliego LeDuffa (jestem w trakcie lektury i zrecenzuję tę książkę za kilka-kilkanaście dni).
A, i ciekawostka. Dosyć istotną postacią w książce jest Joe Biden. Fajnie się o nim czyta z perspektywy czasu. Ciekawe, czy autor, pisząc tę książkę, przypuszczał, że spełni on kiedykolwiek swoje największe marzenie...
Wpis dodany za pomocą tego skryptu
#bookmeter #ksiazki #usa #czytajzwykopem #literaturafaktubookmeter
Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★☆☆ (8.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-03-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba
Komentarz usunięty przez autora