Wpis z mikrobloga

#psychologia Czy człowiek jest z natury dobry? Nie chcę tym pytaniem wywoływać szlachetnych dzikusów i innych Lewiatanów, a poznać Waszą praktykę życiową - czy dostrzegacie w sobie i w innych więcej negatywów, czy pozytywów? Jak bardzo niebezpieczny wydaje Wam się nieznajomy? Jak wyjaśniacie motywacje innych ludzi? Czy zdarza Wam się podejrzewać innych o złe zamiary, nawet gdy nie ma wyraźnych do tego przesłanek? Pozdr
#filozofia
  • 8
@siwy084 człowiek nie jest dobry z natury i myśle, że rodzimy się różni i nie do końca środowisko czy wychowanie ma na to wpływ. Często trafiam w punkt jeżeli chodzi o złe przeczucia co do nowo poznanych osób. Nie umiem tego wytłumaczyć racjonalnie ale twarz człowieka i jego naturalne zachowanie wiele mi w tym pomagają. Jestem nieufny w stosunku do obcych i pewnie dlatego zwracam uwagę na wiele szczegółów.
@siwy084 zawsze antagoniści w grach lub anime byli tymi fajniejszymi dla mnie. Nie mówie tu o takich prostych jak Frieza czy Eredin. Ale tacy jak Gryffith lub Kefka to byli kozacy. Przez, to że mi się podobali to sam obrałem mroczną drogę i zachowuję się niemoralnie i z każdym kolejnym dniem granica sie przesuwa. W przyszłości chcę przejść rytułał w postaci wychowywania szczenięcia przez rok i potem go zjedzenia.
@siwy084 a oprócz tego to panikuje, że pewna osoba chcę się na mnie zemścić i jak będzie mieć okazje to mi sprzeda kose, więc teraz piwnicze i nie wychodzę z domu licząc na to, że kiedyś zapomni. Nie wiem czy ma taki zamiar, raz się spotkaliśmy, ale miałem kaptur i mnie nie rozpoznał, co ciekawe wtedy w ogóle się nie bałem, tylko z czasem mój strach bez przyczyny zaczął się rozkręcac.
Ja
@siwy084: ludzie nie są ani dobrzy, ani źli, po prostu są, a resztę sobie dopowiadamy

przyjmując jednak punkt widzenia przeciętnego człowieka to ludzie są z natury źli, gdy mają dostatek to może udaje się to przykrywać maską, ale w momencie gdy dochodzi do rywalizacji o zasoby/samice to ludzie potrafią uciekać się do najgorszych podłości (z nielicznymi chlubnymi wyjątkami)