Wpis z mikrobloga

Nagłówek w Wyborczej o projekcie ustawy likwidującym KRS i usuwającym z stanowisk sędziów powoływanych przez KRS po pisowskiej "reformie": "Koniec z "republiką bezprawia". Prawie cała opozycja składa w Sejmie projekt przywracający państwo prawa".

Realia: projekt popiera KO i Lewica. Wycofali się - z powodów merytorycznych - PL 2050 i PSL, głównie nie zgadzając się na automatyczne usuwanie wyroków i sędziów bez weryfikacji, gdyż uznali ten mechanizm za niebezpieczny. Zaś Konfederacja nigdy do prac nad projektem nie przystąpiła.

Czuję się oszukany. Na szczęście w tej palącej i ważnej kwestii wypowiedział się niewątpliwy autorytet prawny i polityczny, pani Marta Lempart:

Wielu z państwa zadawało sobie czasem pytanie: gdzie jest opozycja. Ja również. Dziś mogę powiedzieć, że to jest opozycja. [...] Nie mamy wątpliwości, że w tych strasznych czasach nie ma nic pośrodku. Można być po stronie obywateli, prawdziwych sędziów i ich niezależności albo po stronie rządu. My wiemy, o co walczymy.


Czuję się już uspokojony. Jak to dobrze, że wytłumaczono mi kto jest prawdziwą opozycją a kto nie - teraz nagłówek ma sens.

#polska #polityka #4konserwy #neuropa #prawo
  • 2
@wolodia: taktyka "wszyscy won" wobec sędziów powołanych przez NeoKRS byłoby dopiero aktem bananowego republikanizmu, gdzie państwo razem z sędziami powołanymi z kluczy partyjnych i okołopolitycznych, odwołuje też prawników zwyczajnie zasługujących na powołanie dzięki kwalifikacjom. Jak słyszę przymiarki do tego pomysłu z ust polityków PO to mnie ciarki przeszywają. O zgrozo, jak jeszcze dodają wzruszalność (czy nawet nieważność) wyroków...
Wycofali się - z powodów merytorycznych - PL 2050 i PSL, głównie nie zgadzając się na automatyczne usuwanie wyroków i sędziów bez weryfikacji, gdyż uznali ten mechanizm za niebezpieczny.


@wolodia: Nie ma "automatycznego usuwania wyroków", wyroki zostają. (Natomiast mam nadzieję zdajesz sobie sprawę, ze wszystkie są do podważanie w ETPCz - nie opozycji to jednak wina). Nie ma "usuwania sędziów bez weryfikacji" - jest uznanie neo-sedziów (mianowanych przez neo-KRS) za osoby