Wpis z mikrobloga

  • 17
388 + 1 = 389

Tytuł: Trzej muszkieterowie. Tom 1
Autor: Aleksander Dumas
Gatunek: klasyka
Ocena: ★★★★★★★★★★
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 384
Forma książki: książka
Książka - 1 część trylogii, występuje w kilku wydaniach jako całość i podzielona na 2 tomy. Z opinii, które czytałem 2 tom jest gorszy, więc postanowiłem rozbić swoją ocenę również na 2 tomy.

Historię poznajemy za sprawą d’Artagnana, który bardzo chce zostać muszkieterem. Opuszcza dom rodzinny i z listem polecającym udaje się by ubiegać się o przyjęcie do królewskiej formacji muszkieterów w Paryżu. Po drodze list zostaje mu skradziony przez tajemniczego człowieka z blizną, ale nie zniechęcając się kontynuuje swą podróż. Powołując się na swojego ojca udaje mu się porozmawiać z dowódcą muszkieterów i dowiedzieć jak wstąpić w ich szeregi. Za sprawą swojej lekkomyślności wyzywa na pojedynek tytułowych muszkieterów (Athosa, Portosa i Aramisa) i gdy już na wyznaczonym do tego miejscu próbuje im wytłumaczyć swoje pobudki, wpadają na nich żołnierze kardynała. Z racji tego, że muszkieterowie opowiadają się za królem, od czasu do czasu przyjdzie im się pojedynkować ze zwolennikami kardynała. Wplątują się w polityczną aferę z głowami państw na czele i romansem w tle.

Świetnie się ją czyta, płynie się wręcz przez kolejne strony, chłonąc historię jak gąbka. Zarówno język, jakim jest napisana, jak i osadzenie tej fikcyjnej XIX w. opowieści w historycznych realiach, wypadają świetnie. Bohaterowie są wyraziści, każdy ma swój charakter, który pomaga lub przeszkadza w osiąganiu upragnionego celu. Jedyne do czego mogę się przyczepić to tytuł, bo czytając miałem wrażenie, że liczba muszkieterów się nie zgadza. Choć D'Artagnan formalnie nie jest muszkieterem przez ogromną część książki, to swoją odwagą i pomysłowością w pełni zasłużył na znalezienie się w tytule. Jest to książka o przyjaźni i wspólnym rozwiązywaniu problemów, w obliczu wplątania w spisek na światową skalę.

Nigdy nie byłem fanem książek osadzonych w historycznych realiach, choć zawsze lubiłem to w grach. Ten tytuł zdecydowanie zmieni moje podejście do gatunku. Polecam i biorę się za drugi tom.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
20/198
#bookmeter #czytajzwykopem #legimi #klasykabookmeter
ali3en - 388 + 1 = 389

Tytuł: Trzej muszkieterowie. Tom 1
Autor: Aleksander Dumas...

źródło: comment_1643101250DWEvaHY0tExL8l4v2gijGv.jpg

Pobierz
  • 6
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (3 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: kryminał, sensacja i thriller
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-11-17 - Użytkownik George_Stark ocenił na: ★★★★★★ (6.0 / 10) - Wpis »
2\. 2016-07-06 - Użytkownik arwena0724 ocenił na: ★★★★★★★★