Wpis z mikrobloga

  • 17
374 + 1 = 375

Tytuł: Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy
Autor: Aneta Prymaka-Oniszk
Gatunek: literatura faktu
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788380493506
Wydawnictwo: Czarne
Liczba stron: 368
Nigdy przedtem nie słyszałem o uchodźcach z ziem polskich w 1915 roku, gdy zbliżali się Prusacy, a Rosja cofała. O tym jest ta książka, o historiach chłopów z Podlasia i Chełmszczyzny, którzy w strachu przed Niemcami uciekali w głąb carskiej Rosji, a po rewolucji 1917 roku i odrodzeniu się Polski w 1918 wracali do swoich spalonych gospodarstw i zaczynali życie od nowa.

Książka mogłaby być o połowę krótsza, wiele podobnych historii się powtarza, autorka wyraźnie starała się wycisnąć maksimum ze skąpych źródeł. Zmuszałem się do czytania i od połowy książki strasznie nudziłem, niemniej jednak swoje horyzonty poszerzyłem, a temat jest nieodkryty, dlatego daję siódemkę.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #reportaz #ksiazki #czytajzwykopem #literaturafaktubookmeter
DerMirker - 374 + 1 = 375

Tytuł: Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy
Autor: Aneta P...

źródło: comment_16430163041i4aPA3VZLI2afRSiJZSNK.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
@DerMirker:

którzy w strachu przed Niemcami


Raczej w strachu przed frontem i działaniami wojennymi (a także rekwizycjami i robotami przymusowami) niż Niemcami jako takimi.

Kiedyś czytałem o tym w Karcie, nie pamiętam czy to był cały numer czy pojedyncza historia, a w tym momencie czytam książkę 'Życiorys własny przestępcy', autor Urke Nachalik, to są wspomnienia zawodowego złodzieja działającego działającego od ok. 1910-1930 m.in. we wschodniej Polsce i tam się te
  • Odpowiedz
@ja_nie_lubie: ci ludzie w większości by się nie ruszali z wiosek - kozacy jeździli i ostrzegali przed gwałcącymi Niemcami, rozpuszczali złowieszcze informacje. A to jeszcze nie czasy wojny totalnej i mordowania cywilów.
  • Odpowiedz