Wpis z mikrobloga

Hej. Myślałem nad nauka gry na fortepianie, ale z racji małego metrażu i skromnego budżetu dowiedziałem się o cyfrowym fortepianie tudzież pianinie, które zwie się clavinova. Czy ktoś z was tego używa? Czy to dobry instrument do nauki dla kogoś kto nigdy nie grał na żadnym instrumencie? Z takich mega plusów to to ze można grać na słuchawkach xD

#fortepian #pianino #clavinova
  • 11
@Wierzbek: clavinova to po prostu jedna z odmian pianin cyfrowych, nazwa będąca znakiem towarowym, różnica między pianinem cyfrowym a clavinova jest jak między samochodem a skodą. Jak chcesz zacząć i nie jesteś pewien, a masz dużo kasy, to lepiej chyba kupić tanie pianino cyfrowe. Różnicy nie poczujesz, a zapłacisz dosłownie 1/3 ceny. Jak masz mało kasy, używany keyboard i zobacz, czy się nie znudzisz. Wszystkie pianina cyfrowe są w miarę podobne,
@Wierzbek: każda lepsza firma ma nagrane w niezłej jakości, podobno Roland trochę się tu wyróżnia na plus, ale Yamaha z kolei ma lepszą trwałość, tak naprawdę to kwestia tego, jaki dźwięk komu się podoba, wystarczy że dwie firmy nagrają dwa różne fortepiany i już masz dwa kompletnie inne zestawy dźwięków.

Nie wiesz, co Ci się będzie podobać za rok, jak trochę pograsz i gust się zmieni. Zakładając, że pograsz, bo 98%
@Wierzbek: są są, ale to musisz sam przeglądać i każdy fajniejszy wklepywać w google, bo sprzedawcy prawie nigdy nie podają specyfikacji sprzętu

Musi mieć:
- klawisze reagujące na siłę nacisku
- polifonię przynajmniej 16, najlepiej ze 32
- dobrze by było, żeby dało się podpiąć pedał

Ja zaczynałem na Casio CTK 550, spełnia te warunki, ale nie szukał dokładnie takiego tylko sprawdzaj po kolei oferty.

https://www.youtube.com/watch?v=SEBnTXySHO0

nie brzmi tak źle, jak
@Wierzbek: o, za 180 jest na olx ten model, drugi za 250 do negocjacji, tylko patrz czy zasilacz mają, jak nie mają, to kup odpowiedni, ten model ma odwrotnie plus i minus w porównaniu do większości sprzętu na rynku
Casio CTK 550


@tomtom666: ten za 180 ma zasilacz i niby sprawny w 100% tylko uwalony jak świnia xD pytanko tylko, duża różnica jest w grze na takim w porównaniu do fortepianu? chodzi mi o wielkość, bo ten wyglada na mniejszy :)
@Wierzbek: nic skomplikowanego się nie zagra, bo ma właśnie za mało klawiszy, ale jakbyś chciał przerabiać kursy i ćwiczyć teorię muzyki, nie dotykając utworów których nie powinno się dotykać, zanim nie będzie się gotowym, to wystarczy na 2-3 lata.

Ma też bardzo miękkie, delikatne klawisze, co może być wadą, może być zaletą.