Wpis z mikrobloga

@Fitzbroy: Zdrowy rozsądek tego wymaga. Nie położysz przecież kolejnych 500 kg na dach ze spróchniałymi krokwiami. Przy małych instalacjach i nowych budynkach można przymknać oko, ale przy przemyśle i dachu liczonego na piczy włos opinia konstruktora nt. nośności jest wskazana.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Fitzbroy: ja się nie spotkałem z taką informacją. U mnie robiła firma kompleksowo więc może coś wpisywali w papierach, kto to wie. Sama instalacja nie jest ciężka, myślę że moje 20 paneli i mocowanie to gdzies ok 300kg. Przy powierzchni dachu jaka potrzebujesz na tą ilość to musi wytrzymać. Bo w końcu chodzić możesz po dachu to masz spokojnie 100kg na m². No chyba że mówimy o instalacji na płaskim dachu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Fitzbroy: ja się nie spotkałem z taką informacją. U mnie robiła firma kompleksowo więc może coś wpisywali w papierach, kto to wie. Sama instalacja nie jest ciężka, myślę że moje 20 paneli i mocowanie to gdzies ok 300kg. Przy powierzchni dachu jaka potrzebujesz na tą ilość to musi wytrzymać. Bo w końcu chodzić możesz po dachu to masz spokojnie 100kg na m². No chyba że mówimy o instalacji na płaskim dachu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Fitzbroy: założyłem 10. Masz rację, ważą 20kg sztuka. To bardziej będzie 500kg łącznie. U mnie jest skośny dach więc są tylko uchwyty do blachy i profil alu, na to panele. Chyba że o czymś nie wiem, bo moja wiedza wynika tylko z obserwacji jak zakładali.
Jak mówisz o balascie to co masz na myśli? Trzymający konstrukcje pod panele na płaskim dachu? Czy przy skośnym też jest balast.
W każdym razie to
@Fitzbroy: Generalnie chodzi o to, że masz obowiązek spełnić wymagania Ustawy Prawo Budowlane:
Art. 5. 1. Obiekt budowlany jako całość oraz jego poszczególne części, wraz ze związanymi z nim urządzeniami
budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określonyw przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając:
1) spełnienie podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych określonych w załączniku I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i