Wpis z mikrobloga

137 + 1 = 138

Tytuł: Myśl krytycznie i nie daj sobie wcisnąć kitu
Autor: Carl T. Bergstrom, Jevin D. West
Gatunek: popularnonaukowa
Wydawnictwo: Feeria
Liczba stron: 440
Ocena: ★★★★★★★★★

Może dla kogoś bardziej zaznajomionego z technikami manipulacji i analizą statystyczną treść tej książki będzie banałem, ale dla mnie jest ona game changerem w tym jak postrzegać docierające do mnie dane. Oryginalny tytuł bardziej mi się podoba: "Calling bullshit. The Art of Skepticism in a Data-Driven World". Nie wiem czemu tłumacz zdecydował się na usunięcie tego co jest właśnie tym środkiem wokół którego cała książka się kręci. Ostrzegam, że przynajmniej dla mnie, miejscami treść bywa trudna kiedy autorzy tłumaczą jaki mechanizm czy wzór stoi za danym zjawiskiem. Niemniej lepiej prowadzić czytelnika w ten sposób, niż rzucić jakimś stwierdzeniem i oczekiwać, że ma nam uwierzyć, bo tak jest i już.

Żeby dać Wam lepsze pojęcie czego możecie się po tej książce spodziewać to niektóre z tematów które porusza: szerzenie dezinformacji w sieci; to jak ważna jest narracja przy przekazywaniu danych, bo można nagiąć je w najróżniejsze sposoby do swojej tezy; żeby zawsze mieć w głowie większy obraz, żeby nie pominąć istotnych danych, albo nie wyciągać wniosków które są tylko przypadkową korelacją a nie związkiem przyczynowo-skutkowym; jak nie dać się naciągnąć na błędne wnioski spowodowane fałszywym przedstawieniem graficznym danych; czemu wyniki badań przestawianych w publikacjach popularno-naukowych powinniśmy traktować jako ciekawostki a nie prawdy objawione.

POLECAM CAŁYM SERDUSZKIEM, szczególnie na portalu który jest rajem do szerzenia tytułowego kitu, czy to świadomie ze złymi intencjami, czy nieświadomie jako ofiara praktyk opisywanych w tej książce.

Jakby ktoś się zastanawiał czemu pomimo takiej pochlebnej recenzji nie dałam 10, to dlatego że techniczne zawiłości pewnie dało się opisać w łatwiejszy do zrozumienia sposób, przez co grono odbiorców byłoby większe.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #popularnonaukowabookmeter
Pobierz KaczuszkaSpodDzbanuszka - 137 + 1 = 138

Tytuł: Myśl krytycznie i nie daj sobie wcisn...
źródło: comment_1641671713NxYDhEv9WEeOt9gWikWV5E.jpg
  • 2
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: nauki społeczne
Liczba stron książki: 440
Gatunek książki: poradnik

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Jak przestać się martwić i zacząć żyć (Dale Carnegie)
2\. Nie tłumacz się, działaj (Tracy Brian) - najnowsza recenzja usera aviritia ★★★★★ (10.0