Wpis z mikrobloga

Mógłby mi jakiś Mirek pomóc? Kompletnie nie znam się na tych sprawach, a też nie za bardzo mam gdzie się poradzić nim przedzwonię do samego Orange.

Otóż mój Internet stopniowo od jakiegoś czasu zwolnił. Właściwie już od początku założenia z rok czy tam 2 lata temu skakał jak szalony od 2mb/s do 25mb/s, więc stabilny to on chyba w ogóle nie jest, ale pobieranie na poziomie 4-7 mb/s (które występuje głównie na platformach typu steam czy origin, bo na stronkach waha się to od 1mb do 13mb mniej więcej) od jakichś kilku miesięcy, stale, bez zmian, przy pakiecie światłowodowym 300mb/s jest... dziwne? Z tego co pamiętam te mb/s przy pakietach są podane bodaj w jakiejś innej formie i potem samo faktyczne pobieranie w domu jest gdzieś na poziomie 25-30mb/s, ale pewny nie jestem.

Krótko mówiąc, czy takie działanie Internetu jest okej, czy dymają mnie na hajs za średnio działający Internet?
#orange #sieci #informatyka
  • 35
  • Odpowiedz
@albcag: Sprawdzałem jeszcze na zwykłym speedteście, to wychodziło na kablu o jakieś 60 mbps mniej. Chyba najlepszym badaniem jest zawsze sprawdzanie tego w praniu, jak na przykład przy pobieraniu jakiegoś pliku.
  • Odpowiedz
@Masir: przesuń sobie kanał w ustawieniach funbox dla 5ghz na trochę dalej bo się pokrywają, moc odbierana jest znośna połowa z dosyłu powinna być.
  • Odpowiedz
@albcag: Właściwie nic się nie zmieniło. Włączyłem potem znowu na auto, ta sama prędkość pobierania w obu przypadkach - po 6-7mb. Wydaje mi się, że poza podłączeniem routera bliżej i ewentualnym zakupie nowego adaptera, chyba nie bardzo da się tu cokolwiek zdziałać.
  • Odpowiedz
@Masir: spróbuj tego zanim wydasz swoje pieniądze:
ten model ma problem z wifi, zadzwoń na infolinię i przeklikaj maksa do rozmowy z konsultantem (infolinia płatna) określ problem - po ethernet jest ok, po wifi problem - ściemniaj że robisz pomiar w tym samym pokoju po wifi na tel i masz ledwo 30mbps a u znajomych w tym samym układzie 300mbps na swoim tel pełna prędkość i zaproponuj wymianę na fb6
  • Odpowiedz
@albcag: Dobra, dzięki, coś spróbuję podziałać. Chociaż jak czytałem teraz na forach, to praktycznie zawsze każdy z tych konsultantów orange mówi o ,,innym zamontowaniu routera", niżeli wymianie samego routera. Ale doczytałem też, że jest możliwa zmiana funboxa na życzenie, za 129 zł. Może po prostu to? Bo wątpie że jak będę smęcił na ich Internet, to mi konsultant go za darmo wymieni, wiadomo.
  • Odpowiedz
@Masir: jeżeli zaproponują płatną wymianę to trochę dołożysz i wybudujesz sobie przewód i dołożysz swój Access Point ale to już Twoja decyzja
  • Odpowiedz
Taki mały update. Zastanawiałem się długo nad wymianą routera, jednak po dłuższym zwlekaniu i czytaniu na forach, że 3.0 a 6.0 mało różnią się od siebie, a pod pewnymi względami nowsza wersja jest nawet gorsza od starszej, odpuściłem na ten moment ten pomysł. Co ciekawe, przeznaczyłem pieniądze w update lapka, dokładnie w dysk SSD i Internet teraz działa zadziwiająco lepiej. 20mb/s pobierania na aplikacjach typu Steam czy Origin. A poprzedni HDDek nie
  • Odpowiedz