Wpis z mikrobloga

Hej Mireczki, szynkie pyranie.
Feementowalem sobie ostatnio West Coast IPA na US-05, OG 1.060. Po 14 dniach fermentacja się zatrzymała (1.008), piwko zlałem na cichą i zebrałem drożdże. Gęstwa po 24h w lodówce wygląda jak na zdjeciu. I teraz pytanie czy nadaje się ona jeszcze do użytku czy raczej po piwie ABV 6.8% już średnio bo wygląda jakoś tak dziwnie, zwłaszcza ta piana na górze ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#piwowarstwo
  • 11
@polskabialoczerwoni widziałem juz chyba wszystkie filmy Tomka. Piwo wczoraj zlewalem i żadnego kwasu nie było ani fenoli wiec chyba jest ok. Zaskoczyła mnie tylko tak piana, bo jak ostatnio zbieralem gestwe z Mangrove Jack M54 to po 24h drożdże juz sobie ładnie osiadły na dno. Fak faktem tamtr maja wysoką flokulacje.
@polskabialoczerwoni to jeszcze w ramach potwierdzenia l pytanie czy jak będę ta gestwe dawał do następnego weast coasta to mogę po prostu spróbować czy nie są kwaśne, zamieszac i wlać do brzeczki jak osiągną temp fermentscji?
@GrS11: Są różne szkoły, niby na samym dnie mogą się gromadzić jakieś "odpadki", więc ja zwykle starałem się zlać do brzeczki to z góry. Generalnie wygląda dobrze, nie czekaj z nią zbyt długo.
Mieszkasz w UK lub USA? Bo nie spodziewałem się, że w Polsce ktoś podaje gęstość w tych śmiesznych jednostkach.
@GrS11: tak, przemywanie jest dobrym sposobem na rozruszanie drożdży :)

wg wiki "Kwestią nie do końca jasną jest czas przechowywania gęstwy. Może to być kilka tygodni, ale sa tacy co używają gęstw nawet po kilku miesiącach przechowywania. Można zgrubnie przyjąć, że to są bezpieczne okresy przechowywania dla drożdży:
pszenicznych – 1-2 tygodnie
lagerowych, belgijskich 2-3 tygodnie
angielskich – 3-4 tygodnie
amerykańskich - 4-6 tygodni"
@Nemrod mam nadzieje ze te wszystkie drożdże pod warstwą piwa nie są juz martwe? Bo nie widać tam żeby się jakoś oddzielały martwe od żywych?
Tak, mieszkam w UK. Tutaj wszędzie podają gravity. Mam reflektometr ale zawsze robię tez pomiar hydrometrem bo reflektometr po fermentacji trzeba przeliczyći biorę średnia z dwóch pomiarów, a hydrometr mam właśnie w gravity.

@polskabialoczerwoni w takim razie poslucham bardziej doświadczonych i tez przemyje dla spokoju ducha :)
@GrS11: Trafiłem. Gęstwę trzymam zwykle do tygodnia, mam złe doświadczenia z trzymaniem ich dłużej. No i w tak krótkim czasie nie trzeba nic z nimi robić dodatkowo. Jeśli nie trzymałeś poprzedniego piwa więcej niż 2-3 tygodnie, to martwych drożdży właściwie nie będzie. Ale jakieś osady pewnie tak.