Wpis z mikrobloga

Siema, przychodzę do was z nietypowym pytaniem.

Zależy mi na odpowiedzi w kwestii mojego laptopika z 60hz matrycą, bo niestety występuje u mnie sytuacja, w której pomimo 100 klatek na sekundę, mam ewidentne opóźnienia w gierce jeśli chodzi o poruszanie kamerą i reakcje sprzętu na to co robię.
Chodzi mi o to, że jeśli się nie ruszam to widzę, że obraz jest płynny, lecz podczas poruszania się też jest to widoczne że sprzęt utrzymuje te ponad 60 klatek, ale szkopuł w tym że reakcja sprzętu i monitorka jest na tyle zlagowana że czuję duży dyskomfort. Następstwem tego jest to, że w grach gdzie liczy się refleks, np #rainbowsix, mam naprawdę duże problemy. Wcześniej nie miewałem takich sytuacji z tym laptopem.
Specyfikacja laptopa:
- Procesor: i5-8300H 2.30 GHz
- Chipset: Intel HM370
- Pamięć RAM: 8 GB (DDR4, 2400MHz)
- Typ ekranu: Matowy, LED, IPS 60 Hz
- Przekątna ekranu: 15,6"
- Rozdzielczość ekranu: 1920 x 1080 (FullHD)
- Karta graficzna: GTX 1050Ti 4GB GDDR5
- System operacyjny: Windows 10 Home

Przepraszam, że opisałem swój problem w tak chaotyczny sposób lecz mam nadzieję że zrozumiecie o co mi chodzi i naprowadzicie na jakieś rozwiązanie. Co może mieć na to wpływ? Ram, jakieś problemy z gpu czy coś całkiem innego? Zaznaczam, że mam tak tylko na tym laptopiku więc sprzęt typu myszka, podkładka jest jak najbardziej sprawny, sprzęt sam w sobie też nie wykazuje jakichś problemów.

#komputery #pytanie #pytaniedoeksperta #informatyka #pcmasterrace
  • 4
@Mi-24: Cześć Mirku :)
Matryca z odświeżaniem 60 razy na sekundę. Tak warto to zrozumieć. Ustawianie sobie w grze 100/200/5000 klatek nie ma znaczenia, skoro ekran odświeża się te sześćdziesiąt razy. Nie znam technologii wyświetlania ale widzę, że skrolowanie pionowe jest szybsze (mniej obciąża kartę?) niż poziome. Nie wiem też, czy "jeśli się nie ruszam" to jest odświeżany cały obraz. Być może są jakieś triki, które przetrzymują widok w buforze karty,
@marek-sisey-tymoszczuk: wcześniej nie miałem takiego problemu, niedawno właśnie wyczułem, że coś jest nie tak. Jest możliwe, że procesor obniża moc, bo wybija mu temperaturę? Ale to byłoby dziwne, bo nic na to nie wskazuje. Sam już nie wiem.
Sprawdz w danej grze, czy nie masz włączonej przypadkiem synchronizacji pionowej, ta opcja robi właśnie takie małe opóźnienie w stosunku ruch myszką do tego co na ekranie.