Wpis z mikrobloga

#historia #norymberga

Prośba o dołączenie Polski do oskarżenia w charakterze "amicus curiae".

Domagamy się udziału w procesie

Delegacja polska przy trybunale wojennym w Norymberdze złożyła w imieniu rządu Rzeczypospolitej Polskiej do prezydium międzynarodowego trybunału wojennego wniosek następującej treści: "W imieniu rządu polskiego w Warszawie mamy zaszczyt przedstawić wniosek następujący pod rozwagę Wysokiego Sądu:

Rząd i naród polski zainteresowany jest na równi z innymi narodami sprzymierzonymi w przebiegu obecnego procesu i w pełni ocenia wielkie i historyczne jego znaczenie. Naród polski jest z wielu powodów w najwyższym stopniu zainteresowany w przebiegu przewodu sądowego. Polska była pierwszym państwem, które stawiło opór agresorowi i uległo dopiero po rozpaczliwym oporze. Podczas długich lat okupacji, która była następstwem niesprawiedliwej agresji, naród polski stawiał dalej opór, chociaż okrucieństwa dokonywane przez Niemców przewyższały zarówno co do liczby jak i co do natężenia cokolwiek zostało przez nich dokonane w innych krajach. W następstwie tej okupacji organizacja i administracja państwa została całkowicie rozbita, życie ekonomiczne i kulturalne unicestwione i wszystko, co posiada jakąkolwiek wartość dla samego narodu, bez reszty zostało wyeksploatowane lub zniszczone. Kilka milionów obywateli zostało zgładzonych w obozach koncentracyjnych lub w innych miejscach, a cały kraj zamieniony na "kulturalną i ekonomiczną pustynię", jak określili to sami Niemcy.

Układ z dnia 8 sierpnia 1945 roku ograniczył liczbę bezpośrednio oskarżających państw do czterech. Rozumiemy doskonale, że powyższe ograniczenie nastąpić mogło jedynie z uwagi na przyspieszenie postępowania. Rząd polski złożył dnia 31 sierpnia 1945 roku deklarację o przystąpieniu do powyższego układu. Z uwagi na postanowienia w wymienionym układzie nie możemy brać bezpośrednio udziału w rozprawie lecz z uwagi na przytoczone wyżej okoliczności mamy zaszczyt przedstawić Wysokiemu Sądowi wniosek o dopuszczenie nas do rozprawy w charakterze amicus curiae i umożliwienie nam w ten sposób bezpośredniego przedstawienia w imieniu Polski wszystkich będących w naszym posiadaniu dowodów, dotyczących rządów niemieckich w Polsce, a które niewątpliwie mogłyby pomóc sądowi w ustalaniu stanu faktycznego.

Gdyby powyższy wniosek został przez Trybunał uwzględniony, sąd zechce po przedstawieniu sprawy przez czterech głównych oskarżycieli i odczytaniu ich dodatkowych oświadczeń, a przed dopuszczeniem do głosu obrony i oskarżonych, dopuścić w toku rozprawy głównej przedstawicieli Polski celem przedstawienia oficjalnych materiałów rządu polskiego, dotyczących przestępstw wojennych przeciwko ludzkości, dokonanych w Polsce lub na polskich obywatelach. Memoranda oskarżające przetłumaczone będą na język angielski, a w miarę możności i na inne języki.

Rząd i naród polski uważają, że nawet taki skromny udział w sprawie przyczyni się do zrozumienia w naszym narodzie, że jego udział w walce o sprawiedliwość został odpowiednio oceniony przez świat, a zwłaszcza przez cztery mocarstwa, zmierzające do utrwalenia pokoju i praworządności w świecie. Skoro Polska pierwsza stawiła opór, byłoby niesprawiedliwe, by nie udzielono Polsce chociażby tego skromnego przywileju udziału, mamy więc nadzieję, że wniosek nasz przez sąd zostanie uwzględniony". Wniosek podpisali delegaci ministerstwa sprawiedliwości przy międzynarodowym trybunale wojennym: Cyprian, Kurowski, Piotrowski i Sawicki.


Delegacja złożyła na ręce przewodniczącego trybunału skrót polskiego aktu oskarżenia składający się z pięciu części. Pierwsza część zawiera dane w sprawie germanizacji Polski przez okupantów niemieckich. Druga część podaje historię grabieży mienia państwowego i prywatnego. Trzecia część poświęcona jest prześladowaniu żydów. Czwarta część podaje fakty prześladowania kleru katolickiego w Polsce. Piąta część zestawia fakty torturowania i mordowania uczonych polskich, ze szczególnym uwzględnieniem profesorów zamordowanych przez Niemców. Cały materiał oparty jest na źródłowej dokumentacji od chwili wkroczenia Niemców do Polski. Podane są ponadto plany niemieckie i metody depopulacji oraz dokładne liczby strat, jakie Polska poniosła w czasie okupacji, zarówno materialnych jak i biologicznych. Akt oskarżenia zawiera również szczegółową listę strat dóbr kulturalnych.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach