Wpis z mikrobloga

2187 + 1 = 2188

Tytuł: TOPR 2. Nie każdy wróci
Autor: Beata Sabała-Zielińska
Gatunek: reportaż
ISBN: 9788382342604
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 336
Ocena: ★★★★★★★★

Po górskie książki Beaty Sabały-Zielińskiej za każdym razem sięgam w ciemno niemalże w dniu premiery. Nigdy się nie zawiodłem i tutaj było nie inaczej.
Po wyśmienitej pierwszej części o pracy tatrzańskich ratowników, o górach i o ludzkiej obecności w nich, dostaliśmy część drugą, która w wielkim skrócie teoretycznie powinna być tym samym, ale jednak tak nie jest. W książce w większości skupiamy się na dwóch bardzo medialnych akcjach rozgrywających się w praktycznie tym samym czasie - akcja w Jaskini Wielkiej Śnieżnej i akcja po burzy na Giewoncie. Klasycznie dostajemy tutaj relacje ratowników, ich rodzin, przełożonych, ofiar a także osób postronnych mniej lub bardziej związanych z wydarzeniami. Każda z dwóch historii jest tutaj rozłożona na czynniki pierwsze, minuta po minucie w przypadku zdarzeń na Giewoncie i dzień po dniu dla akcji jaskiniowej, wyzwania stojące przed ratownikami zostały przedstawione szczegółowo i jednocześnie bardzo przystępnie. Cieszy mnie to, że poruszono tutaj niepopularne tematy na które szerzej się nie dyskutuje, a ostatecznie są one bardzo szkodliwe jak np. powszechna ignorancja ze strony mediów i turystów masowych, rola social mediów i wszechobecny w nich hejt skierowany w różne strony oraz dziwne wewnętrzne wojenki różnych środowisk wymykające się czasem spod granic logiki i zdrowego rozsądku.
Dla mnie książka ta była o wiele bardziej emocjonalna niż wszystkie poprzednie autorki. Jak wcześniej czytałem wszystko jednym tchem, czasem w jeden wieczór, tak tutaj musiałem jednak odetchnąć i przetrawić pewne momenty. Pewnie dlatego, że choć obecnie bezpieczeństwo w górach jest u mnie najwyżej na liście priorytetów, to w podobnej sytuacji - świadomie lub też nie, może się znaleźć każdy. Całość podbijają jeszcze relacje samych rodzin, które muszą mierzyć się ze świadomością, że na skutek czyjejś głupoty lub ignorancji syn, mąż, ojciec może nie wrócić albo już nigdy nie wróci, bo potencjalna tragedia stała się faktem.
Cieszę się też, że mogłem choć trochę poznać, pomijany często wśród górskich aktywności, świat speleologii - świat który z pewnością jest fascynujący, ale dla mnie osobiście wzbudzający lęk i przerażenie.
Dobra robota, czekam na więcej.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem
Najmilszy_Maf1oso - 2187 + 1 = 2188

Tytuł: TOPR 2. Nie każdy wróci
Autor: Beata Saba...

źródło: comment_1638267544OUtEyGhz7h7IqLFz6irU7t.jpg

Pobierz
  • 2
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2021-12-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 336

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Ucieczka od bezradności (Tomasz Stawiszyński) - najnowsza recenzja usera smierdakow ★★★★ (7.0 / 10) - Wpis »
2\. Jak