Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Czy da się zrobić tak aby na jednym routerze mikrotika mieć np. 3 sieci wifi, które mają osobne DHCP i jedna z tych sieci jest tylko lokalna, bez dostępu do internetu?
Mam kilka bezprzewodowych kamer IP i NVR. Chcę żeby łączyły się tylko lokalnie. #siecikomputerowe #mikrotik
  • 9
@maniok: Da się :D
sieci wifi można korelować z vlanami a te z regułami na firewallu no dając deny do internetu
dhcp tez się koreluje z vlanami
Mało tego jeszcze można robić co prawda tylko na części modeli MAC based vlans i przypisywanie do vlanu po MACu urządzenia niezależnie na jakim porcie czy wifi się ono pojawi :D
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@houk: stworzyłem sobie drugą wirtualną sieć wifi i DHCP nie przydziela mi adresów a jest ustawiony na interfejs bridge. Pierwsza wirtualna działa poprawnie. Co mogę robić nie tak?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@maniok: nowy bridge robisz cały który przypisujesz do vlanu. Poczytaj o mikrotik vlans bo to proste nie jest i mozesz się odciąć od urządzenia nawet.
koniecznie backup zrób przed. w razie co po resecie będzie do czego wrócić :D
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@houk: w sumie to sobie teraz pomyślałem że do kamery i tak muszę przypisać na stałe IP więc DHCP mi na tym nie jest potrzebne. Muszę tylko poblokować w firewallu te adresy które już przypisze i będzie git
Ja robie rezerwacje na DHCP by mieć stałe IP
dzieki temu mam w dhcp liste wszystkich urządzeń nawet jak wyłączone do tego mam je zarejestrowane w DNS wiec moge je wołać po nazwie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@maniok: zrób osobny bridge. nadaj mu adres IP z innej podsieci i zapuść serwer dhcp kreatorem. potem przypnij do niego te osobne interfejsy (z drugiej grupy). i to samo jeszcze raz, dla trzeciej grupy.

to tak w skrócie. to będzie prostsze do zrozumienia niż vlany, a funkcjonalnie uzyskasz to co chcesz. odcięcie od neta trzeciego bridge'a zrobisz na firewallu