Wpis z mikrobloga

2129 + 1 = 2130

Tytuł: Pokolenie '89. Młodzi o polskiej transformacji
Autor: Jakub Sawulski
Gatunek: publicystyka literacka, eseje
ISBN: 9788366232280
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Liczba stron: 256
Ocena: ★★★★★★★★

Na tym etapie mógłbym więc książkę zakończyć książkę – napisać, że transformacja była sukcesem i tylko moje niewdzięczne i marudne pokolenie nie potrafi tego docenić.


To zdanie pochodzi ze wstępu. Oparte jest na przytoczonych przez autora danych pochodzących między innymi z Banku Światowego czy MFW. Wskazane są też raporty i inne opracowania, które polską transformację stawiają za wzór. Na papierze wszystko wygląda elegancko. A w rzeczywistości?

Obraz sześciu obszarów rzeczywistości istotnych, z tego czy innego powodu, dla tytułowych młodych jest dość niepokojący. Począwszy od najbardziej podstawowych potrzeb, jak mieszkanie i praca, przez dzietność, przyszłość (emerytury), edukację aż po udział młodych w życiu politycznym. Czy może brak tego ostatniego. Henry Hazlitt w swojej książce Ekonomia w jednej lekcji twierdził, że ekonomia to sztuka patrzenia szerzej. Nie tylko na bezpośrednie, krótkoterminowe skutki działań i decyzji w obrębie jednej grupy, ale dla ogółu i dłuższej perspektywie. Sawulski patrzy, moim zdaniem, bardzo szeroko. Imponująca jest praca jaką wykonał, logiczność wywodu i zauważonie zależności, które czasem nie są do końca oczywiste. Jak na przykład wpływ popularności kredytów hipotecznych na sytuację na rynku pracy.

Sięgnąłem po tę książkę, wydaną w 2019 roku i już chyba dość nieaktualną za sprawą szalonych i nieprzewidywalnych wydarzeń ostatnich dwóch lat, bo potrzebowałem spojrzenia na polską transformację, na opis zmian jakie zachodziły w czasie minionego mniej więcej trzydziestolecia. Sam oczywiście pamiętam mniej więcej jak to wyglądało, ale tak jak moje patrzenie przestrzenne jest zniekształcone przez wadę wzroku zwaną krótkowzroczność, tak moje patrzenie czasowe zniekształcone jest przez wadę postrzegania zwaną subiektywność. Tytuł jest trochę mylący, bo książka nie jest o przebiegu transformacji, a o jej skutkach, szczególnie dotyczących tytułowych młodych. O tym, że to nie jest to, czego potrzebuję, zorientowałem się dość szybko, a jednak czytałem dalej. Bo temat ciekawy a i przedstawiony bardzo przystępnie. Wnioski jakie z niej płyną wprost są raczej przygnębiające, ale dające nadzieję. Wnioski niewprost to przede wszystkim pokazanie jak skomplikowane powiązania występują w makroekonomii. A to jest o tyle istotne, że często słyszę o prostych rozwiązaniach opartych na wąskim, wybiórczym spojrzeniu.

Pokolenie ‘89... jest książką zajmującą i myślę, że nawet jeśli – jak pisałem – trochę nieaktualną, to warto się z nią zapoznać, bo można zobaczyć dobry wzorzec jak przeprowadzać analizy. Czegokolwiek, nie tylko ekonomiczne. Z drugiej strony dalej szukam książki, która opisywałaby przebieg transformacji i lat następnych, obejmującej okres od roku 1989 do mniej więcej początków 2020 – pandemia mnie nie interesuje. Najlepiej byłoby, gdyby była napisana z perspektywy, bądź traktująca o wpływie na życie „statystycznego Kowalskiego”. Może ktoś zna taką pozycję?

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter
GeorgeStark - 2129 + 1 = 2130

Tytuł: Pokolenie '89. Młodzi o polskiej transformacj...

źródło: comment_1637313518pGdaK0Q313AH9gJSvZW0mx.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.5 / 10) (6 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2021-12-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 256

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-03-27 - Użytkownik FormalinK ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-03-10 - Użytkownik DJtomex ocenił na: ★★★★★★★
  • Odpowiedz
Prywatyzując Polskę. O bobofrutach, wielkim biznesie i restrukturyzacji pracy opisuje zmiany zachodzące w prywatyzowanej firmie. Autorka spędzała czas z pracownikami, dlatego są tu też opisy zmian w życiu/zachowaniu przeciętnego Kowalskiego.
Na pewno to nie jest książka której szukasz, nie wyczerpuje całości zagadnienia, pokazuje tylko wycinek tego co się działo po '89, ale może znajdziesz w niej coś interesującego.

Może też Europejski lider wzrostu by się nadał, ale to też głównie perspektywa zmian
  • Odpowiedz
@George_Stark: To jest książka, którą sprezentowałem teściom, żeby w końcu zrozumieli, czym ich pokolenie się różni od naszego. Od tamtego czasu nie udzielają się na temat zarobków, kredytów i wszystkiego, czym nasze czasy się diametralnie różnią od ich, gdyby byli w podobnym wieku, co my z żoną teraz.
Polecam :)

Mam te szczęście, że czytałem ją przed pandemią.
  • Odpowiedz