Wpis z mikrobloga

Czy jest możliwe jakieś zwarcie? Ja na elektryce się nie znam, wiec dopytam najpierw tutaj, bo może ktoś wie, albo miał podobny przypadek. Otóż, tydzień temu wstałem rano w niedziele i nie działał mi telewizor kupiony w sierpniu. Nie chciał się włączyć, jak odlaczalem i podłączałem do kontaktu, to tylko dioda się zapalała od tv i gasła po 2 sekundach. Próbowałem na innych kontaktach ale było to samo. Tv oddany na gwarancje. Dzisiaj podlaczylem starszy tv, który nie ma smart tv i ogarnalem android boxa. Podlaczylem pod ten sam kontakt co pierwszy tv, android box działał normalnie, ale po jakimś czasie wyłączył się i ta sama sytuacja co z tv, mianowicie dioda się włącza na dwie sekundy i gaśnie, android box nie działa w żadnym innym kontakcie. Jakieś zwarcie jest możliwe? To wina kontaktu czy po prostu pech? Dodam, ze mieszkanie wynajmuje od września i z tego co wiem, w kontaktach w łazience nie ma uziemienia, przez co pralka razi prądem xD. Jutro ma ktoś przyjść do tych kontaktów w łazience.

#elektronika #elektryka #tv #telewizory #prad #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 7
@JavierDaY: Do domu/mieszkania wchodzi 1 faza czy 3 fazy?
Trzeba sprawdzić multimetrem napięcie w gniazdku przed i po obciążeniu (najlepiej 2-3kW).
Dodatkowo oględziny rozdzielnicy i także jej pomiary pomogą wyciągnąć wnioski.
Czy jest możliwe jakieś zwarcie?


@JavierDaY: nie, nie zwarcie. Zwarcie to jest takie coś, co robi "bzzzz" (albo "JEB!!!!"), dużo światła i ciepła w miejscu powstania, a jak bezpieczniki wyskoczą, absolutny brak prądu w obwodzie. Ew., o ile bezpieczniki nie wyskoczą, bo są zastąpione większymi (ciągle wyskakiwały, to wymieniliśmy na "mocniejsze"), to pożar. U Ciebie to wygląda raczej jak uszkodzone połączenie gdzieś w instalacji, robiące przerwę, nie zwarcie.
@korni007: @mrKoval: @soadfan: @Jarek_P: przyszedł właściciel mieszkania odnośnie kontaktu w którym spalił się tv i dekoder. Właściciel mieszkania jest elektrykiem i uznał, ze z gniazdkiem jest wszystko okej. Właśnie wyszedł, wiec wzywam elektryka żeby ocenił jaka jest szansa, ze w momencie gdy wywala korki w mieszkaniu, to jakiś sprzęt elektroniczny sie pali. Czy to jest normalne? XD