Wpis z mikrobloga

2091 + 1 = 2092

Tytuł: Billy Summers
Autor: Stephen King
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788382342154
Tłumacz: Tomasz Wilusz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 608
Forma książki: e-book
Ocena: ★★★★

Przeczytałam już kilka książek od Stephena Kinga i zawsze bardzo mi się podobały. King jest głównie autorem horrorów ale ma również za sobą udaną trylogię kryminalną zapoczątkowaną książką "Pan Mercedes". Kiedy więc usłyszałam, że napisał kolejny Billiego Summersa po cichu liczyłam, że będzie to książka na miarę tych trzech. Jednak gorzko się zawiodłam. Każdy pisarz ma swoje lepsze i swoje gorsze dzieła i Billy Summers niewątpliwie zalicza się do tej drugiej kategorii.

Przede wszystkim książka nie jest logiczna. Nie wierzę, aby płatny zabójca, który zabijaniem za pieniądze zajmuje się nie od dzisiaj, przyjął tego typu zlecenie. Od początku coś w tym wszystkim śmierdziało i tylko kompletny idiota by tego nie przemyślał. Podobnie było z resztą z samym zakończeniem. Ciężko było mi uwierzyć, że ot tak po prostu ta jedna postać znalazła się w tym miejscu bez zapowiedzi, ot tak po prostu. Nie wspominając już o zachowaniu i czynach innej bohaterki. Nie mogę napisać nic więcej, aby nie zaspoilerować ale każdy, kto przeczytał lub przeczyta tę książkę będzie wiedział o kogo chodzi. Po takich przejściach nie da się przejść do porządku dziennego i postępować tak jak owa postać postępowała. Tak więc krótko mówiąc logiki tutaj nie ma żadnej.

Najnudniejszym i najbardziej irytującym elementem całego utworu była książka pisana przez głównego bohatera. Koszmarnie nudziły mnie te momenty, kiedy czytałam "książkę w książce". Rozumiem dlaczego King zdecydował się na taki zabieg ale na prawdę nie musiało to być takie długie, rozwleczone. Część przekazanych faktów była ciekawa, wnosiła coś do całej historii ale jednak większość można było sobie odpuścić. Już nie wspominając o tym, że te informacje można było przekazać w inny sposób i w ogóle odpuścić sobie cały ten wątek.

Główny bohater, tytułowy Billy, jest w porządku i nawet go polubiłam. Na początku miałam obawy, że do końca książki zostanie "mścicielem, zabójcą złych ludzi" i człowiekiem o złotym sercu ale ucieszyłam się, że zostało jasno napisane, że sam był złym człowiekiem i że bycie mordercą jest po prostu złe. W jego zachowaniu też było widać momentami brak logiki ale nie było to aż tak rzucające się w oczy, a było nawet naturalne. W końcu w normalnym życiu też często postępujemy nielogicznie, czy wbrew sobie. Billiego podsumowałabym tak - jest człowiekiem, który w innym życiu i innych okolicznościach mógłby być super facetem ale w tym życiu jest przestępcą z kodeksem moralnym. Niemniej jednak podobała mi się jego inteligencja, opanowanie i podejście do sytuacji w których się znajdował.

Postać, która pojawia się mniej więcej w 1/3 książki jest irytująca i poświęcono jej za dużo stron w książce i nie potrzebnie zrobiono z niej nowego głównego bohatera. Sam wątek z nią jest w porządku ale gdyby odchudzić go trochę, zmienić kilka rzeczy to byłby znośny. Niestety w takiej formie jak to jest nie podoba mi się i niezmiernie mnie irytowała cała postać w trakcie czytania.

Sama historia była ciekawa i pomysłowa jedynie zbyt rozwleczona i momentami nielogiczna, o czym już pisałam. Gdyby pominąć kilka wątków i zmniejszyć objętość książki o 1/3 była by to na prawdę fajna lektura. Podobał mi się początek, w miarę podobało mi się zakończenie, a nie podobał mi się natomiast środek i idea "książki w książce".

Na plus jak zwykle styl pisania Kinga, który zawsze mi się podobał. Uważam, że ma bardzo dobry warsztat pisarki i świetnie operuje słowem. Tutaj jednak czegoś zabrakło i przeczytałam książkę do końca tylko z dwóch powodów: nie lubię nie kończyć książek oraz byłam ciekawa jak to się wszystko skończy.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem

________

Opis książki z lubimyczytac.pl:
Billy Summers jest najlepszy w swoim fachu. Eliminuje ludzi, ale tylko tych naprawdę złych. Był snajperem w Iraku, więc zna się na rzeczy i zawsze strzela celnie. Tym razem przyjmuje ostatnie zlecenie. Czas w końcu na zasłużoną emeryturę.
Niestety, coś idzie nie tak… A nawet wszystko.
Owieczka997 - 2091 + 1 = 2092

Tytuł: Billy Summers
Autor: Stephen King
Gatunek: ...

źródło: comment_1636459319WNT1N7UJh2yE8Go9DwWdxT.jpg

Pobierz
  • 6
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★ (5.8 / 10) (4 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2021-12-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: kryminał, sensacja i thriller
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-10-16 - Użytkownik zranoI ocenił na: ★★★★★★★ (7.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-08-08 - Użytkownik smierdakow ocenił na: ★★★★
@Owieczka997:

SPOILERY tam są poniżej jakby co:

----------

Początek był bardzo kingowski - dzielnia pełna miłych i przyjaznych ludzi i nagle myk, wszystko znika i deus ex machina pojawia się pod drzwiami bohatera nowa postać - młoda dupa.

Myślałam, że wątek pójdzie w sąsiadów Summersa lub ludzi z biura, do tego jeszcze przestraszony zleceniodawca i grubasek pomagają pod koniec jak mogą.