Wpis z mikrobloga

  • 1
Cześć Mirki, pytanie amatora. Właśnie zacząłem przygodę z warzeniem piwa (póki co z ekstraktów). Zrobiłem pierwsza warkę Mangrove Jack's grapefruit ipa która się nagazowuje, a wczoraj nastawiłem druga z zestawu startowego Morgan's Mountain Lager tyle że zamiast drożdży dołączonych w zestawie dodałem Mangrove Jack's M54 które są teoretycznie lagrowe (tak, wiem, nie są lagerowe), ale fermentacja jest zalecana w temp 18-20 stopni. I tutaj pojawia się moje pytanie czy można trzymać fermentor w wannie z wodą o temp 18 stopni? Zabieram się zrobić box na fermentor ze styropianu ale jeszcze go nie mam.
#piwowarstwo
  • 8
  • Odpowiedz
Trzymanie w chłodniejszej nieco wodzi to dobry pomysł, ale tylko pierwsze 2-3 dni, to jest kluczowy etap, potem puść je normalnie, w pokojowej,
Jeśłi masz za ciepło, np.25 stopni, to polecam suchary BE-134, dają bardzo czyste piwa, fermentowałem nimi w największe upały i byłem pozytwnie zaskoczony jak mało było estrów.

No i zacieraj, piwo wychodzi z innej bajki, ekstrakty zachowaj na podbijanie ekstraktu przy RISie, Barley Wine, potrójnej IPA i tego typu
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
W sypialni mam ok. 20 st wiec nie ma tragedii ale chciałem przytrzymać w dolnym zakresie temperatury żeby uniknąć właśnie niepożądanych aromatów. Co do zacierania to właśnie myślę jak to rozegrać. Czy kupić jakiś 30l garnek (kuchenka jest niestety elektryczna wiec może być ciężko kontrolować temperature), czy kupić water cooler 10 galonowy i zacierać tak jak robią ludzie w USA często w stałej temperaturze w coolerze
  • Odpowiedz
@GrS11: i tak będziesz potrzebował taki gar żeby po wysadzania zagotować brzeczke i to tutaj może się pojawić problem. Jak kuchenka nie ma wystarczającej mocy to w ogóle nie będziesz w stanie doprowadzić do zagotowania. Miałem dawno temu taki problem z dość stara kuchenka gazowa i ostatecznie wtedy zamieniłem kuchenkę na taboret gazowy :P
  • Odpowiedz
W sypialni mam ok. 20 st wiec nie ma tragedii ale chciałem przytrzymać w dolnym zakresie temperatury żeby uniknąć właśnie niepożądanych aromatów.


@GrS11: Zmierz termometrem, bo czasami wydaje się a jest inaczej, zmerz przy podłodze.
Gdyby było 20 otoczenia, to wówczas polecam oprócz sucharów BE-134, których wystarczy saszetka dla takich temperatur, polecem drożdze belgijskie, szczególnie FM27 ale pamiętaj o starterze dla płynnych.
FM27 dają grefruta i przyprawowość, dobrze to gra z
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@morasz dlatego poki co wstrzymuje sie z zacieraniem i patrze jakie efekty mogę osiągnąć z ekstraktow. Mam jeszcze zamiar pszeniczne piwko zrobić i później będę myślał co dalej. @yam-jan w sypialni mamy otwarte okno cały dzień i wyłączone ogrzewanie. Te 20 stopni to była temp po nocy z zamkniętym oknem. Wieczorem przed pójściem spać jest ok 18 przy obecnych temp na zewnątrz rzędu 10 stopni w dzień. Co do drożdży to póki
  • Odpowiedz
Ma sens używanie płynnych drożdży do warzenie z ekstraktow?


@GrS11: nie ma sensu,

FM27 to chyba typowo na ale?


@GrS11: Tak, w ich przypadku wyższe temperatury nie są przeszkodą

dlatego poki co wstrzymuje sie z zacieraniem i patrze jakie efekty mogę osiągnąć z ekstraktow.


@GrS11: Daj sobie spokój, zacieranie wymiata i rządzi, ekstrakty sa dobre na podbijanie balingu w mocnych piwach, np. z 23 Blg na 25 Blg i
  • Odpowiedz