Wpis z mikrobloga

1. Czy raz naliczona rata (spłata) #kredytstudencki może być cofnięta po dostarczeniu dokumentów/legitymacji (z opóźnieniem)?
Klasyka gatunku, nie wziąłem pod uwagę, że koniec października to wolne/długi weekend, a więc też nieczynne banki/poczty przez kilka dni i mimo że wysłałem dokumenty przed weekendem, to dokumenty/legitymacja nie zostały dostarczone na czas. Dotarły pewnie dzisiaj. Przekroczyłem więc dopuszczalny termin o 1 lub 2 dni.
Wg strony Została wznowiona/uruchomiona spłata kredytu z terminem spłaty pierwszej raty na 1 grudnia 2021.

2. Czy taka pojedyncza rata do spłaty może zalegać na koncie jakiś czas? Tzn. jakie są konsekwencje nie opłacenia raty kredytu (studenckiego)? Jakieś poważniejsze, jakiś "proces windykacyjny" zostaje uruchomiony, czy po prostu będą jakieś tam odsetki naliczane, ale może sobie to leżeć jakiś czas?

3. Rozumiem, że kolejne raty spłaty kredytu nie będą naliczane jeśli dostarczyłem już wymagane dokumenty/podbitą legitymację (z opóźnieniem, bo z opóźnieniem, ale są)?

4. Po ukończeniu studiów miał obowiązywać 2 letni okres wstrzymania spłaty/karencji. A co w przypadku powtarzania roku i wydłużenia się przewidywanego okresu studiowania o 1 rok. Po dostarczeniu aktualnego zaświadczenia o studiowaniu okres wstrzymania spłaty po ukończeniu studiów też odpowiednio się przedłuży, na następny rok w porównaniu z wcześniej planowanym? Czy zamiast tego będzie "tylko" rok karencji i po tym czasie rozpocznie się spłata kredytu?

Wiem, że jak chcę konkretne odpowiedzi dot. mojego przypadku to najlepiej kontaktować się bezpośrednio z oddziałem banku, w którym bierze się kredyt, ale póki co wystarczą mi odpowiedzi "na oko"/prawdopodobne ( ͡º ͜ʖ͡º) Może akurat @BankPekaoSA @EkspertPKO albo ktoś inny wie i pomoże.

#kredytstudencki #pekao #pkobp #pko
  • 1
@Filip69: W przypadku, gdy legitymacja zostanie doręczona przed terminem spłaty pierwszej raty - nie będziesz musiał jej spłacić.
Wypłatę transz wznowimy w następnym miesiącu po dostarczeniu legitymacji.

Powiadom bank o każdym zdarzeniu powodującym wydłużenie okresu, na jaki został udzielony kredyt, np. o niezaliczeniu semestru lub roku studiów, o udzielonym urlopie, czy też o zawieszeniu w prawach studenta lub doktoranta. W tym przypadku masz prawo do złożenia w banku wniosku o wydłużenie