Wpis z mikrobloga

#elektronika

Jest sobie taki artykul na #forbot -> https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-tranzystory-bipolarne-w-praktyce-id4315

Do tej pory myślałem że jak źródło ma za niskie napiecie lub natężenie to się poprostu odbiornik (silnik, etc) nie uruchomi albo będzie gorzej / wolniej działać. Dodatkowo myslalem ze spalenie urządzenia nastapi jak będzie za duży prąd lub napięcie a nie za niskie. Wyjaśni mi ktoś jak to dziala ?
Pobierz
źródło: comment_1635858083lEH0X7yDCrTUYaGcSoc3Xc.jpg
  • 6
@mirasKo-Kalwario: chodzi o obciążalność prądową pinów kontrolera, zazwyczaj jest to ~20mA na nóżkę, ale np. w Atmelach jest dodatkowe ograniczenie 20mA na pojedynczy pin, ale na cały port łącznie maksymalnie może to być około 200mA (o ile dobrze pamiętam)
@Jarek_P: ale jakie przeciazenie? gdzie to przeciążenie jest? bo ja to probuje sobie zobrazowac taką analogią że mam kran z wodą i jak moje naczynie (odbiornik) potrzebuje wiecej wody niż kran dostarcza to poprostu naczynie napelni się wolniej ale kran się nie zepsuje. Dlaczego arduino się spali jesli cos bedzie chcialo pobrać wiekszy prąd niż arduino jest w stanie dostarczyc ?
@mirasKo-Kalwario: kran z wodą nie jest tu najlepszym porównaniem. Port arduino jest raczej, jak plastikowa dźwigienka, która może się podnieść albo opuścić. Możesz do niej doczepić niedużą chorągiewkę i będziesz sterując tą dźwigienką ją podnosił albo opuszczał. Ewentualnie, dźwigienka będzie sterowała wyłącznikiem większego podnosnika, który będzie podnosił dajmy na to wiadro z wodą. Ale jeśli to wiadro z wodą chciałbyś powiesić wprost na dźwigience wystającej z arduino - dźwigienka nie będzie