Wpis z mikrobloga

Hej, zastanawiam się nad swoją sytuacją i czy dobrze myślę.
Jeśli chciałbym rozliczyć pit za 2021 rok, to powinienem

1) w koszt wpisać : to, co w sumie wpłaciłem na giełdę binance (wliczając w to prowizję), czyli tak naprawdę sumę wpłat na giełdę z transakcji bankowych(czyli ile na to wydałem) .

2) w przychód wpisać moje wypłaty z binance, nie wliczając w to prowizji, czyli tyle ile wpłynęło na konto bankowe
Nie bawię się też w żadne różnice w kursach

I teraz tak, sporo się bawiłem, zmieniałem z krypto w krypto i gdy wypłacałem to skończyło się tak, że zostały mi jakieś grosze w 3 krypto, łącznie na może 2 dolary, reszta została wypłacona. Co z tym zrobić? Muszę to gdzieś wpisywać co mi zostało na binance? Nie wiem jak miałbym to inaczej podliczyć.

#kryptowaluty #bitcoin #pit #podatki
  • 16
@Dorken: Nie, nie mozesz sie rozliczac z wplat i wyplat. Dierzesz pod uwage wylacznie zamiane fiat na crypto i crypto na fiat (wliczajac to wszystkie prowizje). Jesli robiles duzo trade’ow crypto-fiat to musisz wszystko policzyc. Drukujesz statement z gieldy w csv i wysylasz do ksiegowosci. Kasuja ok 500zl do 500 transakcji. Jesli transakcji jest wiecej to odpowiednio wiecej zabulisz
@Dorken: Oczywiscie jesli kupowales za euro lub dolany to musisz policzyc (albo ksiegowosc) wartosc po kursie nbp z dnia (lub z dnia poprzedniego, nie pamietam) w zlotowkach dla kazdego trade’u
@Entwu: No tak, ale jeśli moja jedyna wymiana crypto-fiat i odwrotnie jest przy wypłacie i wpłacie, to tylko na wpłatę i wypłatę w sumie patrzę. W sumie to fakt, muszę zobaczyć dokładnie ile euro na ile krypto i odwrotnie, a nie ile poszło z samego konta bankowego i rozliczyć po kursie nbp, nie bankowym. W sumie trochę zmieniłeś mi spojrzenie na to, dzięki.

Btw, jeśli coś zostaje dalej w krypto (powiedzmy
@Dorken: Data wymiany jest wazna ze wzgledu na kurs waluty. Resztek eth nigdzie nie rozliczasz, rozliczasz w calosci jego kupno i sprzedaż. Zwroc uwage na to, ze kwota kupna crypto nie koniecznie jest kwota przelewu ze wzgledu na ew prowizje. Wiem ze np. binance bral 1% za wpate karta + prowizja za przewalutowanie w banku
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Dorken: Jak masz jeszcze jakieś krypto to możesz sobie koszt jego zakupu wpisać i będziesz miał odpowiednio mniejszy podatek do zapłacenia
@Entwu: a co w przypadku, jesli wpłacałem w PLN (USDT/PLN), wyszło 300zł, 6 zł jako fees. Wpisuję 294zł koszt? I tak samo, mam inną transakcję, powiedzmy 80 USD, 2 USD prowizji, biorę wtedy 78USD, przeliczam kurs na PLN ze strony nbp dla tego dnia i to wpisują w koszt?
A potem jak mam wypłatę, na przykład 500 USD, z tego 8 USD prowizji, to jako przychód zgłaszam 492 USD? I te
@inXe: Dobra dzięki, to w sumie o tych groszach to zapomnę po prostu i je zostawię, chyba i tak ich chyba nie mogę wypłacić ze względu na minimalną kwotę transakcji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Dorken: Weź te grosze wrzuć na lewar na futures może dobijesz do $10 i sobie kupisz jakiegoś alta i zapomnisz xD