Wpis z mikrobloga

#programowanie #pytanie Mirkowi programiści, jest taka sprawa. Mam jakieś podstawy C++ opanowanie (1 tom Symfonii) i jestem na pierwszym roku informatyki. C++ uczyłem się sam, ale trochę już minęło odkąd ostatnio coś zrobiłem w tym kierunku - wiadomo, najdłuższe wakacje w życiu, wcześniej matura, itd. No, a teraz wlewają mi do głowy Pascala, który przyda mi się tak samo, jak historia sztuki, z której też mam wykłady. Nie mam zamiaru tracić roku tylko na język, którego nigdy nie wykorzystam, dlatego mam pytanie - przerobić Symfonię do końca i brać się poważniej za C++, czy np. pójść w jakąś Javę pod Androida, czy coś innego? W czasie studiów chcę wziąć się za naukę samodzielnie konkretnie, bo papierek mi się pewnie nie bardzo przyda, jeśli będę miał umiejętności wyniesione tylko z uczelnie w zakresie programowania. Zatem, jakie są teraz trendy, jeśli chodzi o języki programowania? Jest sens brać się od zera za aplikacje na platformy mobilne, czy rynek jest nie warty zachodu? Nie jestem w temacie za bardzo, dlatego pytam Was. :)
  • 24
@Ricz: Popatrz może tylko na oferty pracy dla programistów na pracuj.pl czy gumtree.

Pełno jest ofert dla programistów java, .net, dla c/c++ też. I nie czekaj z szukaniem roboty do końca studiów, tylko staraj się łapać chociaż jakieś staże czy zlecenia od razu.

Przejdź się też na targi pracy (np. kariera IT organizowane przez http://careercon.pl/) i sam popatrz kto oferuje pracę i jakie mają wymagania.

Gotowej odpowiedzi na to o co
@Ricz: jeżeli chcesz zacząć pracować na studiach to cieżko będzie coś znaleźć w C++. Natomiast ja na Twoim miejscu douczyłbym się jeszcze C++, a potem wziął za C# bądź Java. Jak zrozmiesz dobrze obiektowość, to już będzie łatwo.
No, a teraz wlewają mi do głowy Pascala, który przyda mi się tak samo, jak historia sztuki, z której też mam wykłady.


@Ricz: Skąd wiesz? Rynek programistów Pascala jest mały, ale intratny - w latach 90. powstało sporo aplikacji w Pascalu i nadal są rozwijane.
@shymon: Mam jedynie podstawy, więc raczej ze stażem w najbliższym czasie byłoby ciężko. No chyba, że o czymś nie wiem.

@Godlike_Atheist: Dlatego pytam, za co się wziąć w tym momencie, żeby za rok/dwa myśleć już o zleceniach, czy stażu. A z drugiej strony chcę też coś takiego, w czym mógłbym się jakoś sam zrealizować poza pracą. Jakieś małe samodzielnie projekty. I tu właśnie rodzi się pytanie, czy perspektywy są lepsze
I tu właśnie rodzi się pytanie, czy perspektywy są lepsze w C++, czy Java dla przykładu.


@Ricz: i jedno i drugie nadal będzie w użyciu za parę lat - wybierz co Ci bardziej odpowiada. Nic więcej Ci nie doradzę, bo ja jestem z grupy tych co uważają, że idiotyzmem jest uczenie się konkretnego języka bazując jedynie na tym ile można na tym zarobić.
bo ja jestem z grupy tych co uważają, że idiotyzmem jest uczenie się konkretnego języka bazując jedynie na tym ile można na tym zarobić.


@Godlike_Atheist: +++

Tym bardziej, że opanowując jeden język programowania przestawić się na inny nie sprawia już jakiegoś wielkiego problemu.
@Ricz: Ucz się dobrych schematów, język to tak naprawdę sprawa drugorzędna. Najlepiej zacznij jakiś projekt, który ciebie interesuje i którego zagadnienie rozumiesz (inaczej na 90% się poddasz po miesiącu) i go rozwijaj. Napisz go raz, potem drugi, trzeci... Za kaƶdą iteracją będziesz widział u siebie postępy.
@KrzaQ2: Podstawy jakieś muszę mimo wszystko mieć i wypadałoby skończyć na przykład Symfonię, nie? Czy jednak wziąć się za coś konkretnego już teraz i pisać na podstawie tutoriali, trochę googlować, analizować kody i w ten sposób się uczyć? Bo jeśli dobrze zrozumiałem, to o coś takiego Ci chodzi, tak?
@Ricz: IMO Java to dobry start - jak już ją dobrze opanujesz masz praktycznie bezproblemowe przejście w kierunku C#. Najważniejsze jest to, żeby wybrać to coś - co Ci się podoba, nie skakać między językami co trzy miesiące i nie ulegać radom w stylu "olej Javę, zacznij od C/C++".
@Ricz: Kaƶdy jest inny, ale ja nie znoszę nauki na sucho/na przykładach z ksiąƶki. Wolę przejrzeć tematy, a potem douczać się tego, czego faktycznie akurat potrzebuję. Waƶne jest tylko wiedzieć kiedy Twoje rozwiązanie moƶe być wymyślaniem koła na nowo.
Czy jednak wziąć się za coś konkretnego już teraz i pisać na podstawie tutoriali, trochę googlować, analizować kody i w ten sposób się uczyć? Bo jeśli dobrze zrozumiałem, to o coś takiego Ci chodzi, tak?


@Ricz: dobrym rozwiązaniem jest przelecenie przez jedną/dwie dobre książki z danego języka tak, aby nauczyć się dobrych nawyków i nie tworzyć potworków, które od razu zdradzają, że nie masz pojęcia o co chodzi i rzeźbisz w