Wpis z mikrobloga

Taki pomysł mi wpadł do głowy i chciałbym zapytać czy jest realny do wykonania.
Planuje zmianę auta w ciągu kilku najbliższych lat i pojawia się myśl, aby jednak iść przyszłościowo w auto elektryczne. Auto do miasta. Spalinowe też będę miał bo na chwile obecną mam dwa auta: 2010 rok i 2017 - i te pierwsze chciałbym zmienić.
A więc sprawa wygląda tak. Mieszkam w bloku. Na osiedlu jest ciąg garaży. Są to garaże własnościowe. Nie ma administratora/zarządcy, nie należą do żadnej spółdzielni. Każdy garaż to osobna działki. Każdy właściciel ma papier - akt użytkowania wieczystego na całą działkę i płaci się tylko podatek od nieruchomości. Tak się składa, że mam tam 3 garaże sąsiadujące ze sobą. No i wymyśliłem, że założyłbym sobie na dachu tych garaży panele fotowoltaiczne. Mógłbym to zrobić na garażu środkowym tak aby był bufor dwóch moich skrajnych garaży od sąsiada. Paneli wcale dużo też nie potrzebuje bo chciałbym tym zasilić tylko auto i garaż, no chyba, że byłaby możliwość zasilenia wszystkich trzech. Na obecną chwilę każdy garaż ma osobny licznik energii. Same rachunki są śmieszne bo jakoś 20-30zł od garażu na 2 miesiące. Nie ma tam praktycznie zużycia. W dwóch garażach trzymam auta, trzeci to warsztat i magazynek śmieci. Autem też żadnych dużych przebiegów nie robię, tyle co trasy dom-praca-sklep. Paneli nie będzie widać nawet z ziemi. Czy mój plan ma prawo się udać?
#fotowoltaika #energetyka #energia #panelesloneczne #elektryka #pytaniedoeksperta #pytanie #kiciochpyta
  • 22
@Vadzior no tak średnio bym powiedział bo chyba nie uwzględniłem że u nas jest może 30 słonecznych dni w roku+ zima i krótki dzień wolny ec panele mogą nie naładować auta
@frytaa: No tak, prąd z gniazdka by był dalej.
Jakoś ludzie wszędzie zakładają to panele więc jakoś się to kalkuluje. Auto z 2010 ma przebieg 70tys z hakiem. Drugie z 2017 ok. 15 tys. Żadnych wielkich przebiegów nie robię. To są auta do miasta. Nawet jakbym kupował elektryka to o małej baterii. Na wakacyjny wyjazd auto pożyczam sobie od ojca.
@bellazi: Nie wiem czy się opłaca. Dlatego tu pytam. Nie mam żadnego pojęcia o fotowoltaice. Widzę ile tego jest wszędzie na domach, w ogródkach, stawiają farmy więc może i się opłaca.
@ZaQ_1: To czemu ludzie na domkach praktycznie wszędzie pakują te panele, firm od tego jest od #!$%@? i ciągle powstają nowe. Auto elektrycznych coraz więcej na mieście. Za parę lat pewnie spalinowych nie będą nawet sprzedawać. Dom zasilą to ja zasilę sobie auto, czemu nie? Jak powierzchnia jednego garażu to za mało to mogę i na dwóch pozostałych dołożyć panele. Nie wiem ile kosztuje instalacja taka na dachu domu ale słyszałem
Pytanie czy garaż może być prosumentem, jaka tam w ogóle jest taryfa? Jak może to nie widzę problemu, policz sobie średnio 20kWh na 100km przebiegu i gitara. Tylko trzeba założyć że elektrykiem się więcej jeździ niż spaliniakiem bo to frajda. Żona w rok 30kkm nastukała :>

No i ważne jaka tam moc umowna jest
@lisciasty: No właśnie o to pytam czy można na garażu założyć. 30kkm to ja w 5 lat robię.

@ZaQ_1: Ale nie znam się na tym dlatego pytam tutaj czy to ma sens. Nie wiem ile nawet jest powierzchni tych 3 dachów. To tylko luźna rozkmina, nie chce tego zakładać już dziś. Nic o aucie nie pisałeś, wiec żadnego ataku na auta elektryczne nie zauważyłem.
Widzę co ludzie mają na dachach.
@lisciasty: Mam 3 różne faktury bo każdy garaż ma osobny licznik. Wiem, że dwa najstarsze moje garaże mają tą samą taryfę i rachunki wychodzą podobne. Garaż który kupiłem parę lat temu ma inną taryfę i płace tam kilka zł więcej mimo podobnego zużycia. Wiem, że da się to skorygować żeby wszystkie trzy były na tych samych warunkach. Sąsiad zgłosił, że rezygnuje z licznika, odcięli mu prąd, a po miesiącu złożył wniosek
Vadzior - @lisciasty: Mam 3 różne faktury bo każdy garaż ma osobny licznik. Wiem, że ...

źródło: comment_163318034753LRhrBJkyNcaKUyphFU62.jpg

Pobierz
@Vadzior: Kurde no rewelacja, taryfa G, dobra moc, ja bym pakował tam instalację i to jeszcze w tym roku :]
Trochę kijowo że to Energa, no ale OSD się nie wybiera.
W tym garażu co ma 1,5kW fajnie by było też przejść na 4kW o ile to nie kłopot duży.
W układzie jednofazowym możesz podłączyć fotowoltaikę o mocy 3,68kW co powinno dać na spokojnie po odjęciu haraczu około 3000 kWh na
@lisciasty: Ok. Tak jak pisałem, to nic pilnego tylko luźny pomysł. Nie mam jeszcze auta elektrycznego xD Chciałem wiedzieć czy jest to możliwe oraz czy jest szansa, aby się to opłaciło.
@Vadzior: Założyć jakiś tani falownik i jeden moduł możesz, żeby było do zgłoszenia. Potem można rozbudować albo podmienić całą instalację. Opłacić to się na pewno opłaci, a w dodatku będzie szacun na dzielni ;)
@Vadzior: przede wszystkim od 1 stycznia zmieniają się zasady rozliczania prądu z paneli PV na dużo mniej korzystne. Szanse że postawisz te panele i zostaniesz wpięty w sieć przez Energę do końca tego roku - są prawie że równe zeru. Weź to pod uwagę