Wpis z mikrobloga

Przesiadał się ktoś w ostatnim czasie na macbooka/maca mini? Duża jest różnica między windowsem, a macos jeżeli używam go do zadań biurowych/nauki? Aktualnie mam komputer i5 4gen. i 8GB ramu. W gierki nie gram, komputer służy mi do przegląda internetu, filmy, spotify i inne duperele. Zastanawiam się czy 8GB ramu na najbliższe 5lat mi styknie czy jednak jest to zbyt ryzykowne posunięcie i celować od razu w 16GB ramu? Na windowsie moje zużycie oscyluje w okolicach 70-80%.

#macbook #apple #macos #macmini
  • 19
  • Odpowiedz
@exyvL: jest po prostu inaczej... W teorii, jeśli mówimy o M1, to 8GB powinno Ci w zupełności wystarczyć. Ja natomiast zdecydowanie zachęcam do doinwestowania do wersji 16GB jeśli ma to służyć przez następnych x lat.
  • Odpowiedz
@exyvL: wydajność jak wydajność, mi sam system dużo bardziej odpowiada, jest lepiej uporządkowany, wszystko ze sobą w miarę pasuje, a nie że same okna domyślne mają różny wygląd menu kontekstowego, bo nie potrafią się porozumieć z jakiegoś powodu. M1 Ci zje wszystkie intele dostępne w laptopach, a do tego będziesz miał czas pracy na baterii w zależności od używania na dzień albo i kilka. Jak chcesz mieć spokój na kilka
  • Odpowiedz
@exyvL: ja się przesiadłem na Pro. Ponieważ pod Win/Linux używałem LibreOffice, Vivaldi do WWW, Calibre do ebooków, VLC do muzyki/filmów więc przesiadka i jej uciążliwość polegała tylko na przemapowaniu klawiszy CMD i Alt (alt robi za CMD a CMD za alt). Mam 8GB ramu, 240 dysk SSD- zero problemów. A przesiadłem się, bo mi lapek zdechł. Oczywiście Linuksa też już zainstalowałem ale na razie bawię się systemem fabrycznym :)
  • Odpowiedz
@jedermann: Też mi się wydaje, że 8GB może braknąć, a za te kilka lat będzie też problem odsprzedać w razie co.
@spinaczczio: Przypadkiem nie było problemów ze SWAPem jedynie przy wersjach 8GB? Gdzie SWAPowalo na tyle mocno, że dysk po roku, dwóch miał paść?
@Nie_znany: Na windowsie to strach robić jakąkolwiek aktualizacje bo zaraz system padnie, ten Apple M1 ładnie namieszał i zmiótł z planszy intela,
  • Odpowiedz
@exyvL: lapka z Linuksem miałem 5 lat (UX390). Ten pewnie też pewnie z 5 lat wytrzyma. 8GB miałem dla Linuksa/Windows i tu też bez problemu wystarcza.
  • Odpowiedz
@jedermann: @exyvL: Ogólnie z tego co się orientowałem, to któraś aktualizacja rozwiązała ten problem, więc może się okazać, że żadna wersja nie jest już obarczona ryzykiem przedwczesnego padnięcia dysku. Lecz tak czy inaczej, 8gb ram w dzisiejszych czasach to mało. I przy odsprzedaży jest większy problem
  • Odpowiedz
A jak się ma sprawa z dyskiem? Czy da się instalować programy na dysku zewnętrznym? Typu Photoshop albo Lightroom. Bo rozumiem że dane da się skopiować ale co jak już będziemy mieli dysk zapełniony zainstalowanymi programami?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@spinaczczio: po roku korzystania powiedziałem - dość tego gówna i wróciłem do windowsa. Serio.

Jak ktoś chce sobie komplikowac rzeczy to niech bierze MacBooka. Tam jest filozofia że albo coś robisz w taki sposób jak oni chcą albo wogole.

Pomijając tandetny sprzęt który nawet patrzeć trzeba delikatnie żeby się nie uszkodził to najlepiej z całego MacBooka wspominam touchpada. Nigdy w życiu nic nawet porównywalnego nie uzywalem. Z tym że to
  • Odpowiedz
@MercedesBenizPolska: No to ja jestem na przeciwnym biegunie. Na moim 4-letnim macbooku używanym codziennie do pracy nie widać śladów zmęczenia. Nie ma powycieranej obudowy ani klawiszy.

A co do systemu- ja przestawiałem się kilka miesięcy, bo jednak idea stojąca za macosem jest inna niż za windowsem. I po tym jak ostatecznie załapałem w jaki sposób ten system działa to jest dla mnie znacznie wygodniejszy i przyjemniejszy w użytkowaniu. Wszystkie opcje
  • Odpowiedz
@jedermann: Wiesz co, ludzie wrzucali screeny ile ich dyski mają TBW po kilku miesiącach używania i to były takie ilości, których mój stary intel nie zrobił od momentu kiedy go kupiłem. Więc coś było na rzeczy, ale to szybko naprawili. Dlatego w tym momencie jedyne ryzyko to zakup egzemplarza używanego, który pracował jakiś czas przed aktualizacją
  • Odpowiedz
@jedermann: Niesmak jest, ale jednak nie ma wysypu padniętych dysków, więc chyba jest ok ;) Ktoś gdzieś policzył, że po aktualizacji, użytkując kompa średnio-intensywnie to dysk 512gb powinien wystarczyć na 22 lata ;)
  • Odpowiedz
@MercedesBenizPolska: Witam hejtera japka, jak tam galaktyka? Jeszcze można scrollować wykop?
@spinaczczio: Nie no używka nie wchodzi w grę. Do systemu można się przyzwyczaić, jeżeli już wcześniej znasz jego wady i zalety. Gorzej właśnie z tym TBW czy kiedyś klawiaturą motylkową.
  • Odpowiedz
@exyvL: Ja się będę przesiadał z pro 13 2015 na nowy i czekam na premierę tegorocznych modeli. Podobno ma wrócić magsafe i dodatkowe porty typu hdmi czy usb a to właśnie sobie cenię w starym modelu.
  • Odpowiedz