Wpis z mikrobloga

1798 + 1 = 1799

Tytuł: Matka Joanna od Aniołów
Autor: Jarosław Iwaszkiewicz
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★

- Diabła się nie boisz, a księzda się boisz - zawołał Laktancjusz.
- Na diabła mam znak krzyża - powiedział Suryn - a księżom krzyż niestraszny.


Do żeńskiego klasztoru przybywa ksiądz Suryn, by wygnać z przeoryszy demona - to treść opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Jak brzmi tytuł tego opowiadania?


Takie pytanie padło w teleturnieju 1 z 10, w odcinku w którym miałem przyjemność brać udział. Na szczęście nie było skierowane do mnie, bo wówczas bym nie znał odpowiedzi. To jednozdaniowe streszczenie na tyle mnie zainteresowało, że postanowiłem je kiedyś przeczytać. Od nagrania minęło niemal siedem lat zanim się za nie zabrałem. Pan Bóg nierychliwy, ja chyba też.

W tym jedym zdaniu zawiera się w zasadzie połowa treści noweli. Druga połowa to opis wydarzeń w czasie wizyty w Ludyniu - fikcyjnym miasteczku na wschodnich kresach Rzeczypospolitej z drugiej połowy XVII wieku - i ich następstw. Tekst jest oparty na wydarzeniach z francuskiego Loudun - stąd nazwa miasta Ludyń, czy historyczna postać Urbaina Grandiera przemianowana na księdza Garnca.

Mało co jest podane wprost - ot, zwykłe przedstawienie historii. Czytelnik sam musi dopatrzeć się drugiego dna. Czy będzie to opowieść o wierze i wątpieniu, o miłości i jej braku, o poświęceniu i jego konsekwencjach, a może o tym wszystkim, to już zależy chyba tylko od czytelnika.

Świetna postać Wołodkiewicza, bardzo dobrze ukazane rozmyślania księdza Suryna, piękny kontrast wiary świadomej, utwierdzonej studiami teologicznymi z wiarą ludową, naiwną, jaką prezentują Kaziuk i Juraj.

Potraktowałem tę książkę jako przystawkę przed Diabłami z Loudun Huxleya. Nie znajduję jej jako wybitnej, ale okazała się czymś więcej niż tylko przystawka. Tak czy tak, apetyt zaostrzyła.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter
GeorgeStark - 1798 + 1 = 1799

Tytuł: Matka Joanna od Aniołów
Autor: Jarosław Iwas...

źródło: comment_1632476110dmbk4SlW1LGGpwSi84MQ18.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz