Wpis z mikrobloga

1776 + 1 = 1777

Tytuł: Rudowłosa
Autor: Orhan Pamuk
Gatunek: literatura piękna
Tłumacz: Piotr Kawulok
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ocena: ★★★★★★★★★

Akcja Rudowłosej zaczyna się w latach 80 w Turcji. Cem, główny bohater, żyje w Stambule jako syn aptekarza marksisty, który zostaje prześladowany politycznie i mieszka sam z matką. Aby zarobić na studia jedzie do miasteczka pod miastem, gdzie poznaje urokliwą i tytułową rudowłosą z trupy teatralnej. Wydarzenia z tego krótkiego wyjazdu potem rzutują na całe życie Cema.

Książka bardzo ciekawie lawiruje wokół dwóch bardzo podobnych toposów. Jeden jest wzięty z kultury europejskiej, czyli dramat Król Edyp. Drugim jest opowieść o Sohrabie i Rostanie. Tak samo jak Turcja na przestrzeni swoich dziejów lawiruje między zbliżeniem do Europy, lub Azji. Autor dekonstruuje te dzieła kultury na czynniki pierwsze i wyciąga z nich wnioski, które wiszą nad losami Cema jak miecz Damoklesa przez całą fabułę. Pamuk tą opowieścią komentuje najnowsze dzieje i przemiany społeczno-polityczne w Turcji przełomu XX i XXI wieku. Pamiętacie rozmowę Sienkiewicz&Belka z Sowy i Przyjaciele? Tę od ch&j, dupa i kamieni kupa. Nie spodziewaliście się, że w opisie na tym tagu ona się pojawi, co? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Sienkiewicz w pewnym momencie daje piękny monolog analityczny o Turcji i "anatolizacji Stambułu". O tym samym pisze Pamuk! Turcja ataturkowska przemija, radykalizuje się islamsko. Z czasem książka przenosi się do lat nam współczesnych i coraz bardziej to widać na stronach książki. Ale to tylko jedna z płaszczyzn tej powieści. Jak zawsze u tureckiego noblisty mamy bardzo intymny opis dojrzewania seksualnego młodego mężczyzny, namiętności z tym związanych, relacji rodzinnych, poczucia winy, piętnie. Ponadto książka ma kilka całkiem zaskakujących zwrotów akcji.

Dawno nie byłem tak zachwycony beletrystykę jak po Rudowłosej. To moje drugie "spotkanie" z Orhanem Pamukiem i mimo, że nie jestem bardzo wkręcony w tematy tureckie, znowu jestem usatysfakcjonowany. Będę sięgał po inne książki tego autora. Serdecznie polecam!

PS. Warto docenić, że tłumaczenie dokonano bezpośrednio z języka tureckiego, co przy takich mniej popularnych językach nie jest regułą. Choćby trylogię Liu Cixina tłumaczono z wydania angielskiego, niebezpośrednio z chińskiego.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #turcja
LebronAntetokounmpo - 1776 + 1 = 1777

Tytuł: Rudowłosa
Autor: Orhan Pamuk
Gatune...

źródło: comment_1632226286XbTyIX0zx5VVmOxnqHdRvt.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
@LebronAntetokounmpo: To, że Turcja ataturkowska przemija trochę się od czasu powstania tej książki zaczęło odwracać. W Turcji jak i w Polsce religia jest bardziej ludowa niż faktycznie to jest religią z księgi. Anatolijska Turcja staje się w dużej mierze obojętna na te tematy wraz z problemami gospodarczymi. Widać, to np w ogólnym spadku osób podających się za religijne w ostatnich latach. Za to sam Stambuł z powodu imigracji zdecydowanie stał
  • Odpowiedz