Wpis z mikrobloga

Wiadomo że gdy mowa o kwotach w Polsce na kontrakcie za h, to mowa jest o netto bez VAT.

Jak to ma się do ofert zagranicznych na kontraktach? Powiedzmy 300 ojro dniówa na kontrakt. Mają tam na myśli netto jak u nas czy to 300 jest już razem z vatem?
Zazwyczaj nie ma tego wspomnianego a nie znam zachodniego rynku aż tak jeszcze.

#programista30k #programista15k #jdg #b2b
  • 5
@zibizz1: właśnie nie znam tego rynku. Czyli wystawiam fakturę z vatem 0 I mój VAT do zapłacenia za ten miesiąc wynosi 0?

Np wystawiam mowa o 6k ojro za miesiąc. Ja wystawiam fakturę na 6k ojro z 0 vatem, od tego place tylko 19 dochodowego i zusy, z 0 vatem? Może głupie pytanie ale nie wiem właśnie jak to wygląda przy pracy dla klienta zagranicznego
@Zoriuszka: Nie, nie wystawiasz faktury z VAT 0. Nie wiem jak w Europie ale dla USA wystawiam z reverse charge. Dostaje kasę, płace podatek i yolo.
Reverse charge to zupełnie coś innego niż VAT 0%.

Ps. To co napisałem to nie jest opinia prawna ani podatkowa. Jak chcesz wiedzieć na 100% to skontaktuj się z profesjonalistą.
@Zoriuszka: Przy eksporcie/imporcie VAT płaci się w kraju gdzie towar usługa jest importowany. Eksportujesz usługę więc nie doliczasz VATu.

Natomiast jak np płacisz za hosting zagranicznej firmie to przy księgowaniu doliczasz VAT i jednocześnie odliczasz. Gdy jesteś osobą prywatną to ten VAT powinno się dopłacić samemu, w przypadku towarów robi to urząd celny.

Mały problem pojawia się z kosztami bo nie masz od czego odliczyć. Jak się uzbiera trochę to trzeba