Wpis z mikrobloga

Jak najtaniej przerobić włączniki do oświetlenia aby można było sterować przez wifi? które konkretnie warto użyć? warto użyć RF i potem konwertera RF na wifi?
Które będą działać na instalacji z 1992 roku?
#smarthome #elektryka
  • 21
Które będą działać na instalacji z 1992 roku?


@kolotego: A kto wie co tam masz. Jak nie masz doprowadzonej linii N to o WIFI zapomnij, potrzebne ci coś na Zigbee "bez N" i do tego bramka która dopiero udostępni ci jakiś interfejs. Co do bez N owych przełączników to i tak #!$%@? wie czy zadziałają, są wrażliwe na to czym je obciążasz i diabli wiedzą co jeszcze.
Jak masz puszki u góry nad wyłącznikami i peszle w scianie to nimi N dociągasz,


@krzysiu97: Ale ja nie wiem co tam masz. Jeżeli możesz dociągnąć N, zrób to.

jak to zrobić? da radę bez kucia?


@kolotego: Nie wiem.

a może lepiej i taniej zrobić na RF? a potem RF przez konwerter wifi?


@kolotego: Nigdy nic nie robiłem na RF, uznałem go za przestarzały i wcale nie jakiś tańszy.
@inspektor_gadzet: a jak to działa w praktyce? jak nie ma internetu etc to wszystkie przełączniki działają normalnie offline? żadnego zawieszania się? są równie wygodne co normalne włączniki? a jak w praktyce - sciany brudzą się bardziej etc?
na rynku bezenowe wifi + RF


@dran2: co to znaczy?
a co jesli nie wszędzie sięga wifi, kostki mesha dokupić i zapewnić wszędzie tą samą sieć? miałem kiedyś jakieś tenda mw6 i to wiesza się czasem taki system nie jest zbyt stabilny
@kolotego dokładnie tak, stare instalacje z puszkami u góry były robione w ten sposób, że pełne zasilanie L i N lata sobie od puszki do puszki, a do wyłącznika schodzili tylko przewodami fazowymi, bo N na żyrandol była brana właśnie z tej górnej puszki.
co to znaczy?


@kolotego: Nie wiem bo nigdy nic z tym nie robiłem. Zgaduję że jest widoczne w sieci lokalnej przez jakś apkę i dodatkowo możesz tym RFem podłączyć jakiegoś pilota.

a co jesli nie wszędzie sięga wifi, kostki mesha dokupić i zapewnić wszędzie tą samą sieć? miałem kiedyś jakieś tenda mw6 i to wiesza się czasem taki system nie jest zbyt stabilny


@kolotego: I dla tego chcesz Zigbee bo
@kolotego: Do sonoffa możesz wgrać alternatywne firmware które nie potrzebują chmury i internetu. Wtedy stawiasz serwer zarządzający w domu np domoticz czy home assistant i z nim komunikuja sie wszystkie moduły. Jedynie sieć wifi musi działać.
@inspektor_gadzet: dzięki za fotki, trochę brzydko to się prezentuje. Są jakieś bardziej klasyczne? trzeba dotknąć samego kołeczka aby zapalić? bo trochę zabawy z celowaniem. Interesowałoby mnie coś białego najlepiej normalnie naciskanego z delikatnym podświetleniem, nie przeszkadza w nocy to podświetlenie?
@kolotego: Czy brzydko to nie wiem. Ja akurat chciałem takie bo mi się podobały. Oryginały są białe, to są podróby. Nie, nie trzeba w sam środeczek, wystarczy przejechać po nich ręką, po paru dniach człowiek się przyzwyczaja. W nocy nie przeszkadza bo to podświetlenie jest ledwo widoczne.
@inspektor_gadzet: to już ładniejsze podróby bez tego napisu, a są pdróby białe? te przełączniki są szklane? wystarczy nawet krawędź musnąć? nie zdarza się że np. na chwilę mrugnie światło bo ktoś zbyt nerwowo doknął?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kolotego: te czarne brałem z allegro. Nie jestem pewien co do koloru. Nie, trzeba jednak dotknąć tego kółeczka, ale są dosyć czule i ani razu nie miałem problemu z włączeniem. Szklane są i nie zdarzyło mi się żeby światło mrugalo od przyciskania
@inspektor_gadzet: a jaki kosz tego? to są te wifi? czy rf ? bo rfy dużo tańsze widziałem po 30zł to może takie mi wystarczą potem mogę dokupić sprzęt co za pomocą RF mi to połaczy przez wifi z domem? myślisz, że taki plan ma sens aby zaoszczędzić trochę? bo miałbym tych włączników dużo z 10 na bank i to podwójnych potrójnych