Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#elektroda #elektrotechnika #elektronika #agd #naprawiajzwykopem #pytaniedoeksperta #pomocy #pytanie

Pacjent: kuchenka elektryczna Gorenje ORA-ITO BO87 ORA W, art no. 259559

Usterka: ustawiasz temperaturę na 220°C, a piekarnik grzeje tylko do ok. 120°C. Po restarcie (wyłączeniu zasilania) grzeje już dobrze.

Sprawdziłem sondę temperatury omomierzem i wyniki wychodzą prawidłowe (zgodne z tabelami w internecie dla temp. pokojowej).

Próbowałem pomierzyć termostaty zabezpieczające, ale nie mogę uzyskać stabilnych odczytów. Podejrzewam, że to może one są do wymiany.

Piszę w liczbie mnogiej, bo są w tym piekarniku 2 takie termostaty o symbolu T1/33 110

Z tego co czytałem, wartość 110 to temperatura przełączania. Rozumiem, że nie mogę zmienić na termostat o oznaczeniu np. T1/33 160, bo piekarnik zwariuje??

Najlepsze że ten T1/33 110 kosztuje aż 120 złotych, podczas gdy termostaty o innej temp. przełączania potrafią kosztować kilkanaście złotych.
(°°

Z góry dzięki za wszelką pomoc i wiedzę.

Pobierz staryhaliny - #elektroda #elektrotechnika #elektronika #agd #naprawiajzwykopem #pytan...
źródło: comment_1629548313oM8on8DzMSPaYIFfoVGsaW.jpg
  • 12
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@staryhaliny: to są zwykle bimetaliczne zabezpieczenia. By obudowa nie rozgrzała się bardziej niż przewidział producent.
Kosztują grosze. 15,65 zł | 5pcs

https://a.aliexpress.com/_ujC1F0
Nie zmieniaj ich na inne. Jeśli na zimno są zwarte to ok, tak ma być. Przy 110+10% powinien się rozłączyć i pozostać rozłączonym aż opadnie temperatura poniżej 110-10% (około). Jeśli są uszkodzone (bo styki są nadpalone i złe przewodzi i się grzeje sam z siebie) to wymienić na taki
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@hrumque: dziękuję za odp.

Czyli one niczym nie sterują, a jedynie dbają o to, żeby wyłączyć grzanie jeśli obudowa za bardzo się nagrzeje? No to raczej to nie będzie problem z nimi... I po co są aż dwa obok siebie?

Wracamy zatem do sondy temperatury - taki pręt metalowy, który wpuszczony jest w komorę grzewczą piekarnika.

Możliwe, żeby ta sonda świrowała w taki sposób, że raz działa poprawnie a raz nie?
Czyli one niczym nie sterują, a jedynie dbają o to, żeby wyłączyć grzanie jeśli obudowa za bardzo się nagrzeje? No to raczej to nie będzie problem z nimi...

Tak dokładnie.
Czasem są 2 takie pastylkowe termostaty - jeden jako zabezpieczenie (odcinający zasilanie grzałek, gdy temperatura przekroczy np te 110'C) a drugi na np 50'C załączający wentylator chłodzący obudowę (#!$%@?ący powietrze przez przestrzeń między piekarnikiem właściwym a obudową zewnętrzną, by ciepło nie przechodziło
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@hrumque: sterowanie wentylatorem też daje dziwne objawy, bo np. piekarnik pokazuje że temp. bardzo szybko spada (o 5°C co sekundę) i już przy 185°C wylącza wiatrak chłodzący. Tak jakby temp. na wyświetlaczu a ta faktyczna były zupełnie rozbieżne.

Sonda wygląda jak na pic rel.

Wizualnie nic jej nie jest. No może ten pręt jest osmalony - on jest wkladany do komory piekarnika.

A mierzyłem wkładając sondy multimetru
Pobierz staryhaliny - @hrumque: sterowanie wentylatorem też daje dziwne objawy, bo np. piekar...
źródło: comment_1629552299HF0fIkN6YqvVaL62EtF9hd.jpg
@staryhaliny: może dać to jednak do obejrzenia (fizycznie) jakiemuś fachowcowi? Może po prostu na module popuchły (z racji pracy w wyższych temperaturach) kondensatory elektrolityczne, i wszystko szaleje z tego powodu, jak się troszkę podgrzeje?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@hrumque: jeszcze w kwestii termostatów. ;)

To co włącza i wyłącza grzałki?

Jeśli te dwa pastylkowe termostaty służą do wyłączania grzałek w przypadku przegrzania obudowy i/albo do sterowania wiatrakiem, to co steruje grzałkami?

Rozumiem, że czujnik temperatury (ta sonda cała) podaje informacje do modułu sterującego. Czy włączanie/wyłącznie grzałek odbywa sie elektronicznie na podstawie wskazań czujnika temperatury?
Rozumiem, że czujnik temperatury (ta sonda cała) podaje informacje do modułu sterującego. Czy włączanie/wyłącznie grzałek odbywa sie elektronicznie na podstawie wskazań czujnika temperatury?

@staryhaliny: tak, a w zależnosci od ustawionego "programu" (które grzałki mają grzać) moduł sobie załącza zasilanie 230v na odpowiednie grzałki tymi białymi klocuszkami - przekaźnikami.