Wpis z mikrobloga

#informatyka #komputery
Witam,
jadąc na 15-letnim sprzęcie powoli rozmyślam nad kupne-znaczy się budową nowej machiny. Jestem dość zielony w tych tematach, ale jak narazie to już ogarniam różnice między AMD czy Intelem (bad pokerface). Mam bzika na punkcie RGB, ale bez przesady, ma to być tylko delikatny efekt wizualny, ponieważ cały nowy sprzęt będzie oszklony. W oko wpadły mi pod tym względem płyty Asrocka Extreme4, które wg. mnie mają wystarczające oświetlenie i ogólnie ciekawy design. I tu się kończy moja pewność. Nie wiem teraz z jakim prockiem brać. Zastanawiam się nad tymi kombinacjami:

Extreme4 B550 z ryzen 5 3500X
lub
Extreme4 Z490 z Intel I5 10400f

(bardziej przemawia do mnie ta druga, bo płytka ładniejsza, ale jestem świadomy tego, że AMD oferuję więcej w tej klasie cenowej)
Co do zapotrzebowań... Gdyby mój aktualny nie był taki wolny to raczej nie spędzał bym całych dni przed ekranem. Chcę, by na nowym dało się pracować (obróbka graficzna, CAM/CAD, i takie podobne zadania), ale też od czasu do czasu pograć i programować. Na razie nie planuję inwestować w bajery typu RTX, a procek jest tymczasowy, bo może być tak że wpadnę w tą materię i go wymienię na lepszego jakiś czas później.
Głównie chodzi mi o to, by cały sprzęt miał jakąś przyszłość, ale też aktualnie (pod względem ceny) spełniał moje podstawowe komputerowe potrzeby.
Co myślicie?
  • 14
@ruum: jakoś nie potrzebuję każdej nowinki która dopiero co wyjdzie na rynek, więc DDR4 nie jest dla mnie problemem.
Budżet? Ogólnie planuję niezbyt dużo wydać na sprzęt, ale wystarczająco dużo by kilka lat podziałał.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@WLs40_462-62: Podaj konkretny budżet. ile możesz faktycznie wydać na komputer. Nikt nie będzie marnował czasu na teorotyzowanie i wymyślanie zestawów dla różnych przedziałów cenowych bo dołożenie głupich 400zł po prwnym pułapie może kompletnie zmienić co opłaca się brać. No i mamy wówczas zgadywać czy chcesz wydać 3000, 4000 czy może 4200 albo 4800zł? Pomożesz sobie i innym podając budżet.

Upieranie się na jedną płytę to zły pomysł. Jak chcesz sprzęt z
@WLs40_462-62: Bez obudowy, 3500zł

Płyta to przesada cenowa jak na to jakiej jest jakości, właściwie jej jedyny plus to wygląd bo serio jest śliczna (a przynajmniej na zdjęciu producenta, nie wiem jak wygląda w rzeczywistości). Ogranicza ona wybór procesora do Ryzena 3600, ale to wybór dużo lepszy od 3500X, bo ma 12 wątków a nie 6. No i właśnie te wątki sprawiają, że 3600 będzie widocznie lepsza od i5-10400F w programach
XkemotX - @WLs40_462-62: Bez obudowy, 3500zł

Płyta to przesada cenowa jak na to ja...

źródło: comment_1629384763HBrFez2rEnNyxjeB6809DJ.jpg

Pobierz
@XkemotX: dobra, zasilanie i grafikę zaadaptuję ze starego. Jeżeli bym wziął intela I5 10600k, który jest około na równi z ryzenem 3600, to ryzen nadal dominuje pod względem pewności na przyszłość, tak?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@WLs40_462-62: Tak, bo w przypadku Intela to już koniec i zamknięcie platformy. Można wziąć 11. gen który jest o 1% wydajniejszy i to tyle. W przypadku 3600 zmiana w przyszłości na np. Ryzena 5 5600X, Ryzena 7 5800X czy 9 5900X to gigantyczny skok wciąż, a jeszcze są domniemania że wyjdzie jedna seria procesorów na AM4 przed wydaniem niedługo najnowszej plstformy AM5. Ale to tylko domniemanie, co nie zmienia faktu że
@XkemotX: okej, ta informacji już mi mówi więcej. Czyli przejście z I5 na np. I9 nie będzie się równało z przejściem z Ryzen 5 na np Ryzen 7?
Wspominałeś coś o niskiej jakości płyty. Po czym to stwierdzasz?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@WLs40_462-62: Stwierdzam to po sekcji zasilania która jest najbardziej kluczowym elementem każdej płyty głównej, bo to od niej zależy stabilność i możliwości boostowania zestawu czy ewentualne OC jeśli chcesz je robić.

Generalnie z procesorami jest tak:
Ryzen 3 to konkurent i3
Ryzen 5 to konkurent i5
Ryzen 7 to konkurent i7
Ryzen 9 to konkurent i9

Sprawa jest taka że aktualnie Intel jest generalnie wydajniejszy w grach (jako aplikacjach stawiających bardziej
XkemotX - @WLs40_462-62: Stwierdzam to po sekcji zasilania która jest najbardziej klu...
@XkemotX: fakt, głupio sformułowałem. Chodzi mi o to, że jeżeli AMD serio wypuści AM5 w 2022, to wszystkie aktualne procesory AMD mają taką samą przyszłość, jak te od Intela?
Bo wyżej wspominałeś że Intel ma już w planach nową platformę, na którą aktualne procesory nie będą pasowały, a AMD ponoć jeszcze jedną serię wypuści, zanim sam zmieni platformę. I właśnie chyba nową platformę wypuszcza, co czyni jego już teraźniejsze procesory... nieaktualnymi?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@WLs40_462-62: To do czego się odnosiłem to właśnie nowe platformy. Chodziło mi o to, że u Intela jeśli coś nowego wyjdzie, to będzie to już kompletnie nowa platforma. W przypadku AMD są coraz bardziej nasilające się doniesienia o ostatniej serii procesorów na AM4 (przed przyjściem kolejnej platformy - AM5) z użyciem pamięci L4. W przeszłości użycie takich pamięci zdarzyło się kiedy Intel wydał dwa procesory "piątej" generacji koedy na rynku wydali