Wpis z mikrobloga

Jak usuwa się kamery w filmach?
Np. w filmie Harry Potter jak oglądam Making Of, to prawie na każdej stronie jest kamera, a w finalnej wersji nigdzie już nie widać, żadnej kamery.
(oprócz 3 części ;))

Najlepsze jest Making Of w pierwszej części podczas nauki latania. Tam aktorzy nawet nie mogą się normalnie poruszać bo jest zapchane sprzętami.
W finalnej wersji stoją na trawniku jedynie z miotłą.

Mam kilka pomysłów jak to zrobić
Jeden po prostu nakleją na nagrany obraz przy post-produkcji zdjęcie.
(albo robią Fill jak w After Effect.)

Druga rzecz, co mnie mega zdziwiło, czasami nie nagrywają od razu całej konwersacji z bohaterami, tylko najpierw jednego aktora, gdzie musi wtedy sam odliczać, kiedy ma powiedzieć kolejną sekwencje zdania, a później nagrywają drugiego aktora z drugiej strony. Wymaga to tylko dwukrotnego nagrywania jednej sceny. Tak zostało nagrane, jak Hagrid pierwszy raz odbiera Harrego z stacji kolejowej.

Ciekawostka,


Ostatnie pytanie, jak robi się ujęcia za pomocą kilku kamer, ale w finalnej wersji masz obraz z normalnie każdej perspektywy jaką chcesz ukazać? (wygląda jakby było nagrywane za pomocą jeszcze więcej kamer, a nie jest!)
Jedyny pomysł, to ze nagrywają w bardzo dużej rozdzielczości 8K, a potem zoomują co powoduje zescalowanie do 4K na bohatera kogo się chce zaprezentować. Ale mogę się mylić.

W scenie gdy Harmonii szuka informacji w bibliotece z Ron i Harrym, korzystali z aż 3 kamer. Ale w finalnej wersji masz ujęcia z jeszcze więcej perspektyw niż 3 kamery.

PS. Problem, kamera użyta w pierwszej części, Panavision, nie posiadała 8K. Wiec nie mam już pojęcia jak to się nagrywa.

#kiciochpyta #filmowanie #produkcjafilmowa
aptitude - Jak usuwa się kamery w filmach? 
Np. w filmie Harry Potter jak oglądam Ma...

źródło: comment_1629098554crpRnR3MD5DVnKuuvWl3Oo.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@aptitude: Jeszcze jedno, może głupie pytanie. W wielu filmach po klapsie, odwracają clipboard do góry nogami.
Czemu?

Na początku myslałem, że to tylko dl głupoty w jednym filmie, ale to się powtarza w kilku filmach już.
  • Odpowiedz
@aptitude: Jeśli masz 3 kamery nawet to jest odpowiednie kadrowanie i jest widoczne to co ma być widoczne. Sceny dialogowe wielokrotnie są nagrywane na dwie kamery, albo 3. Każda ma np. też ogniskową i nie widać tego.

Klaps czasem jest do góry nogami w momencie gdy stosuje się go na końcu kręcenia sceny, a nie początku. Powód, czasem możliwości nie ma na początku
  • Odpowiedz
@aptitude: Oj panie, to po kolei.

Zdjęcie making of nie koresponduje bezpośrednio do tego ujęcia z góry, takie ujęcie z góry po prostu robi się bez tego całego sprzętu na około. A to, że tam jest tyle sprzętu to nie robi problemu jak nagrywasz np. aktorów gadających ze sobą na ziemi.

Kolejny punkt odnośnie wielu różnych ujęć w tej samej scenie - uwaga: po prostu przesuwasz kamerę w inne miejsce / zmieniasz obiektyw i kręcisz od nowa, tak żeby mieć pożądany
  • Odpowiedz
@Peterov: @sirrek:
Bardzo dziękuje za szczegółowe wytłumaczenie!

Mam jeszcze małe pytanie co mnie też nurtuje. Czemu napisy koncowe w starszachy filmach, jak Harry Potter nie płyną stabilnie? Tylko skokowo leci i zarzuca lekko na boki.

W nowszych filmach, np. z obecnego roku
  • Odpowiedz
@Peterov: @sirrek: http://www.michaeldvd.com.au/Articles/VideoArtefacts/VideoArtefactsTelecineWobble.html

When film is transferred to video, it is done by a telecine machine. This is a machine that is fundamentally a modified movie projector, but instead of projecting the film image onto a screen, the film is projected onto a device which converts the film image into a form suitable for processing into video.

The film is moved through the telecine machine mechanically. If the
  • Odpowiedz