Wpis z mikrobloga

Szybkie pytanko o kotły gazowe, uprzedzam, że nie jestem jeszcze wyedukowany w temacie.

Mam kocioł gazowy kondensacyjny, dwufunkcyjny. Zaczyna szwankować, więc myślę o wymianie w najbliższych miesiącach, bo brak ciepłej wody, szczególnie w zimie, jest zbyt uciążliwy, żeby to opóźniać i ryzykować. Co więcej, chciałbym wymienić go na kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem (wkurza mnie czekanie na ciepłą wodę na piętrze).

Ale jest "plot twist": aktualnie mam w domu ogrzewanie "tradycyjne" (kaloryfery), ale w przyszłości (2-3 lata) chciałbym podłogówkę lub podłogówkę + kaloryfery na piętrze (chcę uniknąć takiej opcji, ale nie mam pewności, czy strop się nadaje na podłogówkę, więc biorę ją pod uwagę - będę wiedział za parę miesięcy, bo dopiero organizuję kogoś, kto obejrzy dom; jak macie kogoś do polecenia we Wrocławiu, to piszcie ( ͡° ͜ʖ ͡°) ).

Trzy pytania:
1) Jakiś powód dla którego nie powinienem iść w kocioł jednofunkcyjny + zasobnik? Może dwufunkcyjny z zasobnikiem jest lepszy?
2) Czy kotły do ogrzewania "tradycyjnego" znacząco się różnią od tych do podłogówki? Czy jest możliwość zakupu kotła, który nada się póki co do zasilania grzejników, a w przyszłości przełączy się go na nową instalację (podłogówka lub podłogówka + kaloryfery)? Czy powinienem zwracać uwagę na coś konkretnego, żeby wybrać dobry model?
3) Jakie firmy polecacie? Instalator pewnie będzie chciał mi coś polecić, ale wolę znać więcej opinii ;-)

#budujzwykopem #remontujzwykopem #ogrzewanie
  • 11
1) Jakiś powód dla którego nie powinienem iść w kocioł jednofunkcyjny + zasobnik? Może dwufunkcyjny z zasobnikiem jest lepszy?


@Regis86: tylko jeden, podgrzanie wody kosztuje więcej. Bo musisz podgrzać cały zbiornik a nie tylko tyle ile potrzebujesz. Grzejesz całość, nie zużywasz, woda stygnie i masz starty. Niemniej im mniejszy zbiornik tym starty sa mniejsze. W rozrachunku rocznym i tak pomijalne.

Czy kotły do ogrzewania "tradycyjnego" znacząco się różnią od tych do
@Regis86: mam dwufunkcyjny kondensacyjny z zasobnikiem - czteroosobowa rodzina 120 l. Nie zamieniłbym go na żaden inny. Mam immergaza, działa już 14 lat, co dwa lata serwisowany. Jedyne co bym zmienił to serownik na taki co ma możliwość nie podgrzewania wody w zasobniku nocą i ogrzewanie strefowe
@Regis86
1 zasobnik to same zalety zazwyczaj bo masz możliwość uruchomić cyrkulacje a woda ma stałą temperaturę
2 niczym się nie różnią bo jest to zależne od termostatu/pogodynki zwróć uwagę żeby dało sie ustawić niski parametr a jak nie to zawsze możesz zrobić podmieszanie na podłogówkę co i tak cię czeka jeśli zostawisz grzejniki.
3 wszystko jedno jaka firma bo rdzeń pieca jest wyrobem normalizowanym i wyglada/działa tak samo. Osprzęt w środku
@piterszoniusz: Dzięki, jak będę bliżej samej wymiany i będę miał więcej pytań albo będę szukał wykonawcy, to się odezwę.

Zapytam jeszcze, żeby wiedzieć jakbym planował coś dalej - rzeczami takimi jak podłogówka całościowo też się zajmujesz? Projekt / wykonanie? I czy robisz w "lekkich" i cienkich technologiach (coś jak Sander System)? Bo na normalną podłogówkę w tym domu na 99% nie ma szans.
Jakieś inne rzeczy jeszcze w temacie ogrzewania /
@Regis86 zajmuje się wszystkimi instalacjami dotyczącymi wentylacji co, cwu, kanalizacji (oczyszczalnie) i rzadko klimatyzacja chociaż ostatnio klienci wolą klimakonwektory podpięte do pompy ciepła z uwagi na niższy koszt i większą moc jednostki. Lekkiej podłogówki nie układam bo ilość zleceń mi nie pozwala. Mogę sprawdzony materiał dostarczyć. Jeśli są pytania jak ugryźć modernizację to można pomyśleć o oględzinach i jakiejś przybliżonej wycenie ale ceny tak skaczą, że nie sposób przewidzieć.
@piterszoniusz: Dzięki. Na wycenę nie liczę (tzn. liczę, ale tylko na zasadzie: "rok temu by kosztowało X, teraz Y, ale nie biorę odpowiedzialności za to ile będzie za kolejny rok" - bardziej punkt odniesienia, niż wycena), ale oględzinami bym był zdecydowanie zainteresowany za jakiś czas. Aktualnie szukam kogoś kto mi pozwoli ocenić stan budynku, szczególnie stropów i jak będę to wiedział, to się odezwę (chyba, ze mi powiedzą, że bez szans).