Wpis z mikrobloga

  • 20
1457 + 1 = 1458

Tytuł: Święto wiosny. Wielka wojna i narodziny nowego wieku.
Autor: Modris Eksteins
Gatunek: historyczna
ISBN: 978-83-7785-294-1
Tłumacz: Krystyna Rabińska
Wydawnictwo: ZYSK i S-KA
Ocena: ★★★★★★★★

To jest książka o śmierci i zniszczeniu. Rozprawa o cmentarzach, a także o stawaniu się, o wyłanianiu się w pierwszej połowie tego stulecia naszej nowoczesnej świadomości. Jest to książka o naszej obsesji: emancypacji, i o znacznej roli, jaką w rozwoju świadomości odegrała Wielka Wojna, którą tak właśnie przed wybuchem drugiej wojny światowej nazywano


Bardzo nietypowa książka historyczna w której na próżno szukać opisów działań militarnych czy faktów. Wielka Wojna z hukiem zakończyła "piękną epokę" w Europie, jej następstwem był rozpad dawnego porządku politycznego i rozkład społeczny a także kryzys etyki. Autor podszedł do wojny jako do zjawiska kulturowego, przybliża nam tło historyczne końca XIX i początki XX wieku, emocje jakimi targane były kraje europejskie, jakie miały oczekiwania względem konfliktu, chęć zmiany i nadzieja na szybkie zwycięstwo.

Zamiast wojny, która zakończy wszystkie wojny mamy jednak kryzys i początki nazizmu.

Świetne są fragmenty listów żołnierzy, jak np. Anglika, który o Niemcach pisał, że "byli naprawdę wspaniali we wszystkim [...] i świetni kumple". W ogóle fascynujące jest jak poszczególne narody i ich mieszkańcy postrzegają cywilizację oraz siebie nawzajem. Jak różni się ich mentalność.

Całość idealnie podsumowuje Krzysztof Varga: "To na polach Flandrii i w błocie Verdun umarła naiwność sztuki"

Jeśli kogoś interesują działania militarne w czasie IWŚ, to nie jest książka dla niego, ale jak ktoś chciały zapoznać się ze specyficznym duchem epoki końca wieku i jego definitywnym końcu to polecam tę pozycję.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki
źródło: comment_1628266863VUhjk5ODpVDiyOUOr2AFyA.jpg
  • 1